Was deze surprise stratégique in de wederzijdsche operatieplan nen vastgelegd en kwam zij ook tot uiting en toepassing In het Duitsche plan-Schlieffen (en zelfs in de variante-Moltke) n. o. m.ontegenzeggelijk. Omdat de Duitsche omtrekking veel wijder reikte dan ooit een der Fransche toenmalige legerleiders heeft vermoed; omdat zij 21 reservekorpsen van huis uit in voorste lijn brachtomdat zij over technische, artilleristische hulpmiddelen beschikte (zware mortieren tegen Luik en Namen), welke den tegenstander volkomen verrasten. Had die Fransche legerleiding, gekweekt in de school der sü- reté stratégique, zich hiertegenover ook strategisch veilig gesteld N.o.m.NEEN! Omdat het Fransche dispositif, in wezen een cordonstelling met een onvoldoend veilig gestelden linkervleugel, feitelijk ner gens anders op ingesteld was dan op een doldwaas offensief, en zeker niet op een riposte tegen een zóó wijd reikende omvatting omdat de Fransche legerleiding onvoldoende kennis droeg van de Duitsche organisatie en technische uitrusting („l'armée de parade van Berthelotterwijl zij bovendien alle raadgevingen van ter zake kundigen (plan Michel van 1912) volstrekt negeerde. Dus werd die Fransche legerleiding reeds vanaf den eersten dag volkomen verrast. Zelf verraste zij allen, maar dan ook vrijwel allen, door de strategisch misdadige wijze, waarop zij het Fransche leger op hoop van zegen ten aanval aanzette. Echterde ongelukkige uitvoering van het Duitsche operatie plan door de O.H.L. doet de verrassing in haar doorvoering mis lukken, terwijl de legercommandanten en andermaal herhaalt zich '66 en '70 door eigenmachtig optreden, door het streven naar plaatselijke overwinningen, door het vrijwel uitschakelen van een te zwak en bovendien te ver verwijderd hoofdkwartier de kracht dadige en nauwkeurige doorvoering van het plan voortdurend belemmeren en beletten. En eerst dan, eindelijk, reiken ook de Franschen naar de ver rassingdat wil zeggen, een van de zeer weinige Fransche strategen, wellicht zelfs de eenige uit die dagen, generaal Galliéni, geeft den aarzelenden Père Victoire de richting aan, nadat J off re inderdaad reeds op bescheiden schaal de vorming van een Vie Leger (Manoury) bij A m i e n s, d. w. z. daar, waar het ongetwijfeld te zwak en te laat zou aankomen, had ingezet. Maar daar, waar de werkelijke verrassing voor het grijpen ligt, daar ziet slechts een dilettant haar (Winston Churchill)-Antwer- pen en de Belgische kust mogen desnoods voor een onbeduidende nevenonderneming benut worden En thans schrijft de officieele Engelsche geschiedschrijver (Ed monds)„Had some of the 14 British Territorial Force Divisions and 14 mounted Brigades, with the 6th Division still in England, 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 8