been landed at the Channel coast ports to fall on the German communications and rear, a decisive tactical result might have been obtained and the war finished"! En het slot van den aan beide zijden volstrekt en zelfs hope loos verknoeiden inzet wordt le miracle de la Marne de omvatter doorbreekt, de doorbreker wordt omvatEn de man met de sterkste zenuwen, den gezondsten slaap, den regelmatigsten eetlust gesteund door den man met de ongeloofelijke wilskracht, kan zich, ongedacht en in den beginne zelfs ongeweten, tot overwin naar doen uitroepen vermoedelijk de grootste algemeene verrassing uit den ganschen wereldoorlog Maar: beide partijen worden reeds vanaf de eerste dagen onverwacht gesteld tegenover een tactisch-technische verrassing de geweldige, defensieve kracht van het machinegeweer. Weliswaar had in 1884 Lord Wolseley dit wapen reeds om schreven als te zijn „de geconcentreerde essence van infanterie", weliswaar beschikte men over ervaringen uit Kitchener's Egypti sche expeditie, uit den Boerenoorlog en vooral ook uit den Russisch-Japanschen oorlog, desondanks bleef deze verrassing. En zij bleek uitermate pijnlijk en hinderlijk: de verdediging domineerde den aanval, de tactische handwerker ging den strate- gischen kunstenaar vervangeneen vierjarige, verschrikkelijke, krankzinnige stellingoorlog ontstond De groote, nooit verwachte of onderkende verrassing voor allen, die de onmogelijkheid van een langdurigen oorlog in moderne tijden hadden betoogd! Kon nu in den stellingoorlog, zonder bereikbare en aantastbare vleugels en flanken, de verrassing nog toepassing vinden en als zoodanig uitkomst brengen? De Engelschen beginnen in October reeds te zoeken. Tactisch (het prikkeldraad heeft de afstootende kracht van het automatische vuurwapen nog met minstens vijftig procent doen toenemen) tracht men een machine te ontwerpen, die de afgesloten loopgravenhindernis kan ontsluiten, die zelf onaantast baar is voor mitr. vuur en die bovendien de loopgraven kan overschrijden - een machine derhalve, die de aanval weer naar voren kan drijven. En inderdaad brengt in October '14 kolonel Swinton, krachtig gesteund door Winston Churchill, maar nog veel krachtiger tegen gewerkt door de officieele, militaire leiding, het denkbeeld defi nitief in vorm het moet echter 1916 worden vóór en aleer het, en dan nog verbroddeld en op alleszins ontoereikende wijze, tot practische toepassing geraken kan. Strategisch streeft men aan Engelsche zijde en andermaal treedt Churchill's onontkenbaar strategisch inzicht naar buiten 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 9