294 Hij vergeleek hei model in gebruik bij het Britsche leger met dat van het Poolsche leger en met een, in de hygiëne-afdeeling van het Royal army medical college, door hemzelf ontworpen model. Dit onderzoek is ook voor ons van belang, omdat de helpzeelen, in gebruik bij het Nederlandsch-Indische Leger zoo goed als geheel overeenkomen met het Britsche model, dat bestaat uit een eenvoudigen smallen band van geweven stof, met aan elk einde een lus, bestemd voor het handvat van den brancard. Door langer of korter maken der lussen kunnen de helpzeelen worden aangepast aan het postuur van den drager. Bij het vervoer per brancard ligt het midden van den draagband om den nek van den drager, terwijl de beide uiteinden voor de schouders langs afhangen. Het Poolsche model bestaat uit twee breede geweven banden voor eiken dragerelke band heeft een verstelbare lus aan het eene en een metalen haak aan het andere uiteinde; 23 cm. boven het uiteinde der lus is op den band een metalen ring bevestigd. Bij het aandoen worden de banden respectievelijk over den linker en den rechter schouder gelegd met de luseinden naar vorende andere einden kruisen elkaar tusschen de schouderbladenwaarbij de eene riem door de verdubbeling van de andere wordt gestoken. De uiteinden worden dan naar voren gebracht, dat van den linkerband onder den rechter oksel, dat van den rechterband onder den linker oksel en dan ieder met hun haak aan den metalen ring bevestigd. Dit Poolsche model is door het permanente comité voor de standaar diseering van geneeskundig materieel te Genève tot internationaal standaard model verheven. Het derde model, van Majoor Richmond zelve, toont in zijn vorm veelover- eenkomst met een melkersjuk. Het bestaat uit een rechthoekig stuk doek, 15 cm breed en 40 cm lang, aan de voorzijde ovaalvormig uitgesneden ten einde goed aan den achterkant van den nek aan te sluiten. Aan elk der vier hoeken is een breede band bevestigd met verstelbare lussen aan hun einde. Wanneer het helpzeel is aangegord, ligt het rechte gedeelte tegen het bovenste deel van den rug, zonder evenwel de bewegingen van den hals te belemmeren en bedekt verder de schouders beiderzijds tot aan de processus acromiales op welke plaatsen de linker en rechter voorste draagbanden zijn bevestigd. De voornaamste uitkomsten der verschillende physiologische functieproeven voor elk der 3 typen bij de ziekendragers verricht, zijn hieronder in een tabel samengevat. Model der helpzeelen Engelsche leger N. I, L.) Poolsche leger (internationaal) melkersjukmodel Majoor Richmond Ziekendrager voor achter voor achter voor achter Energieverbruik in cal. per m2/u Afname der vitale long capaciteit Ademhalingfrequentie. Oordeel der dragers over het gebruik 204 48C 2Ê ongi 195 cc jnstig 188 43: 2 minder 210 cc ).8 gunstig 169 392 25 gun 185 cc stig Bij al deze oefeningen werden, zooals gebruikelijk, de gewonden vervoerd met de voeten gericht naar den voorsten drager. Men ziet dat bij het Engelsche model, in afwijking van wat a priori ver wacht werd, de voorste drager het zwaarste werk deed, bij de 2 andere mo dellen juist de achterste drager.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 102