295 Dit eerste wordt verklaard door de neiging tot voorover gebogen houding bij gebruik van het Engelsche model, waardoor de voorste drager den ach tersten meetrekt. Overigens is het totale energieverbruik bij het Engelsche en het Poolsche (internationale) model ongeveer gelijk, bij het „melkersjuk" model duidelijk minder. De grootste afname der vitale longcapaciteit werd geconstateerd bij het Poolsche model, waarschijnlijk veroorzaakt door de sterkere samendrukking van de borstkas als gevolg van het kruiselingsch verloop der draagriemen. De toename der ademhalingsfrequentie vertoonde bij de verschillende typen zulke kleine verschillen, dat daaraan geen groote waarde kon worden toe gekend. Voorts werden nog de volgende voor- en nadeelen bij de 3 modellen ge vonden: Engelsche model: nadeelen: Geeft aanleiding tot een gebogen houding van nek en rug, waardoor de uitzetting van de borstkas wordt bemoeilijkt. De druk van den band veroorzaakt pijn in de nekspieren; de druk der helpzeelen op vaten en zenuwen in de okselholte veroorzaakt meermalen stuwing, doof heid en tintelen in de onderarmen. Voordeelen: Gemakkelijk aandoen van de helpzeelen; vlug pasklaar te ma ken voor dragers van verschillend postuurhet oplichten en neerzetten van den draagbaar geschiedt gemakkelijk. Poolsche interationalemodel: nadeelen: Samensnoeren van de borstkas, waardoor de ademhaling wordt bemoeilijktiets lastiger aangorden der help zeelen en wat moeilijker optillen en neerzetten van den brancard, de draaglus- sen hangen nl. niet naar beneden wanneer de drager zich buigt, maar worden naar achteren opgetrokken. Daarom moet men bij het optillen en neerzetten van den brancard eerst de lussen van de brancard-handvaten afnemen. Voordeelen Weinig last van drukking op nek en rug daar door een grooter draagvlak de last meer gelijkelijk wordt verdeeld. Model van Maf. Richmond. melkersjuknadeelen: De moeilijkheden met het aandoen der helpzeelen en het opheffen en neerzetten van den brancard zijn dezelfde als beschreven voor het Poolsche model. VoordeelenGeringere samendrukking van de borstkas dan bij de beide vorige modellen, terwijl de ademhaling slechts in lichten graad wordt bemoei lijkt. Resumeerend kunnen wij uit 'deze studie de conclusie trekken, dat het mo del der helpzeelen, waarmede onze Europeesche ziekendragers te velde zijn uitgerust, zeker nog voor verbetering vatbaar is, en dat t.z.t. een herziening daarvan, mede met het oog op het groote contingent ongeoefend militie-per soneel, dat in oorlogstijd als ziekendrager wordt ingedeeld, aanbeveling verdient. Journal of the Royal Army Medical Corps, Juli 1932 No. 1. A demonstration of a casualty clearing station (indian establisment). Major T. B. Nicholls R. A. M. C. beschrijft in het kort de formatie en de indee ling van een geneeskundige eenheid van het Engelsch-Indische leger, een zgn. casualty clearing station, hetwelk het best te vergelijken is met wat wij verstaan onder een dicht achter het operatiegebied gelegen evacuatiehospitaal. Het is een geneeskundige formatie zonder eigen vervoermiddelen, dus moeilijk verplaatsbaar. Gerekend wordt op één „casualty clearing station" per divisie de eenheid behoort tot de legertroepen, dus niet tot het veld leger zelf. Het personeel bestaat uit 11 officieren van gezondheid, 10 man Europeesch en 81 man inheemsch personeel van den hospitaaldienst, bovendien nog 56 man niet-verplegend personeel, zooals koks, oppassers, bedienden, koelies.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 103