296 Functie: Het C. C. S. vormt de spil van het geheele evacuatiesysteem; het is de eerste eenheid achter het operatiegebied, welke in staat is, volledige chirurgische hulp en hospitaalverpleging voor de zwaargewonden te geven. Eischen voor oprichting: Benoodigd is een ruimte van ongeveer 230X140 meter voor het geheele tentencomplex. De plaats worde gekozen op minstens 1 km van een spoorwegknooppunt, wagenpark of oorlogsmagazijn verwijderd en minstens 500 m van de hoofdspoorlijn af, zoo mogelijk echter wel daarmee in verbinding staande door een zijspoor of een goede rijweg voor motortrans port; voldoende water moet in de omgeving verkrijgbaar zijn. Capaciteit200 patiëntendeze is echter voor uitbreiding vatbaar. Enkele punten van het gegeven uittreksel uit de orders van blijvenden aard van een C. C. S. mogen hier worden overgenomen. I. Admission of casualties. (N.l. L. afdeeling aankomst A,). Bij aankomst van ziekenautos bij de ontladingsplaats, zal het aldaar inge deelde personeel zorg dragen, dat alle gewonden naar de tent voor ontvangst worden gebracht. Nadat het ontladen heeft plaatsgevonden, zullen de ziekenautos doorrijden naar het magazijn voor geneeskundig materieel, waar zij evenveel draagbaren, dekens, waterkruiken en spalken zullen terugontvangen als met de afgeleverde patiënten werden meegegeven. II. Reception-tent. (N. I. L. afdeeling sorteering A2). De dienstdoend officier van gezondheid zal de gewonden en zieken in de volgende groepen verdeelen en distribueeren zooals hieronder aangegeven. a) Marschvaardige lijders: naar de „minor dressing tent" of naar de zieken- verblijven. b) per draagbaar te vervoeren lijders: (1) licht gewonden naar minor dressing tent. (2) zwaargewonden, waarvoor chirurgische hulp niet direct urgent is naar de ziekenverblijven voor chirurgische patiënten. (3) zwaargewonden, voor wie direct ingrijpen noodig isonmiddellijk naar de afdeeling voor operaties. (4) ziekennaar de verblijven voor interne zieken. c) lijders behept met infectieuze ziekten direct naar de besmettelijke af deeling d) lijders aan geslachtsziektennaar de afdeeling voor venerische ziekten. Van de bijzonderheden en de diagnose van eiken lijder worden door den schrijver aanteekeningen aangehouden. Alle daarvoor in aanmerking komende patiënten worden, gedurende het wachten op verdere hulp gelaafd met warme dranken, sandwiches en sigaretten. III. Minor dressing tent. (N.I.L. afdeeling verband Ci). Hier worden de wonden nagezien en verbonden en, voor zoover de lijders dit nog niet op de field-ambulance (onze Hd. V. P.) hebben ontvangen, anti- tetanusserum ingespoten. Men let erop, dat geen eerder aangelegde elastische snoer om een der extremiteiten, over het hoofd wordt gezien. Na verleening der benoodigde hulp worden de gewonden naar de „minor surgical wards" vervoerd. IV. Pre-operation and resuscitation ward. (N.I.L. afd. operaties C2). De te opereeren lijders ontvangen hier de noodige voorbereiding; hun lijf goed wordt vervangen door pyamas. De kleeren worden alsdan tegen ontvangst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 104