oevergemeenschap voor opvoer munitie, aanvulling troepen en materieel, afvoer gewonden, berichtenwisseling enz., ook gedurende de latere periode van brugslag. Op een ruime mateneel-reserve (minstens 50 °/0) en reserve aan pioniers (minstens 30 moet worden gerekend. Een voldoende hoeveelheid verbindingsmiddelen moet in een snelle berichtenwisseling tusschen beide oevers voor- zien. Brugslag voor de volgende hoofdmacht voor het toe te passen type brug zie „ad type a" zal in verband met vijan delijke vliegeractie en artillerie in den regel 's nachts moeten geschieden. Het kan aanbeveling verdienen eenmaal geslagen bruggen overdag uiteen te nemen en tot veren te transformeeren. De aanvankelijke bevelen voor de verkenning en voorbereiding moeten niet verder bekend gemaakt worden dan hoogst noodza kelijk is, terwijl het tijdstip van overgang zoo laat mogelijk moet worden bekend gesteld. Naast deze geheimhouding der bevelen dienen ook troepenverplaatsingen en verzamelingen van (pionier) materieel aan waarneming (vooral uit de lucht) te worden ont trokken. Een eventueele schijnovergang elders dient zoodanig te zijn, dat de vijand den indruk krijgt van een werkelijken overgang en moet dus voldoende ver worden doorgezet. Ter ondersteuning van het eerste echelon bij het overgaan, moeten tijdig Inf. en Art. op den eigen oever vuurbereid zijn opgesteld. Indien even tueel ook een volgende rivier zal moeten worden overschreden, dient ingezet voorbereid brugmaterieel zoo spoedig mogelijk weer te worden vrijgemaakt, waartoe tijdig met het maken van een hulpbrug een aanvang moet worden gemaakt. Pioniermaterieel en personeel: Thans moge allereerst volgen een beknopt overzicht van de be langrijkste in onze voorschriften aangegeven middelen van rivier overgang (voor zoover zij op ons vermoedelijk operatietooneel bruikbaar zijn), zoomede een korte opsomming ven het beschikbare personeel en (beperkt voorbereide) materieel, waarbij voor dit laatste o. m. globaal de capaciteit zal worden vermeld. a. Doorwaardbare plaatsen Bij gunstigen rivierbodem en 0.90 m. diepte is doortrekken voor Inf.Cav. en bespannen voertuigen, welker inhoud nat mag wor den—nog mogelijk bij een maximum stroomsnelheid van0 90m. per seconde (maximum diepte voor artillerievoertuigen, welker inhoud niet nat mag worden en voor met munitiekisten beladen draagpaarden 0 60 m.). Bij stroomsnelheden grooter dan 0 90 m. per seconde neemt de toe te laten diepte snel af en bedraagt bij 1.50 m. per seconde circa 0.40 m. Door het spannen van een kabel voor het zich vast houden wordt het overtrekken door voetgangers belangrijk verge makkelijkt. 215

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 23