Rivieren met harden effen bodem kunnen bij 0.50 m. diepte in den regel door auto's worden gepasseerd bij zachten bodem zal in bepaalde gevallen het doen zinken van een strook gedek, waar van de ligging door staken duidelijk aan te geven, passeeren voor auto's mogelijk maken. Het losmaken van de fanriem en afsluiten der carteropening gedurende het overgaan is daarbij echter noodig. Zie voorts H O.Z. blz 48 e.v. b. Vaartuigen: Canvasbooten. In de nog geldende uitrusting der compagnie Veldpioniers zijn vier stuks van dit type vaartuig opgenomen, zij worden medege voerd in den G.T. Voorts bevindt zich nog een gering aantal canvasbooten in het korpsmagazijn der Genietroepen (K. M. G.). De boot heeft een teere constructie en kan maximum vier man schappen met uitrusting dragen (zeer geringe boordhoogte). pontons. Van dit soort vaartuig is eenig proefmaterieel aanwezig, t.w. een achttal driedeelige pontons, welke alle deel uitmaken van de z. g. voorbereide pontonveren nieuw model, doch die ook afzonder lijk bruikbaar zijn voor overzetten. Zij vereischen een minimum waterdiepte van 0.60 m. De pontons zijn door hun groot gewicht, n. 1. 375 kg. (voorstuk) 325 kg. (middenstuk) 375 kg (staartstuk) zeer moeilijk op den wal te hanteeren en staan daardoor zeer achter bij in het buitenland in gebruik zijnde typen pontons, die naast een be langrijk lager gewicht een veel hooger rendement hebben. Per drie deelige ponton zijn zes roeiers noodig en kunnen dertig volledig uitgeruste Infanteristen worden overgezet. Tijd noodig voor het aansleepen en te water brengen van een op dertig meter van den oever gelegen plaats circa vijf minuten. Tijd noodig voor het in schepen, overzetten over een 100 (50) m. breede rivier, ontschepen en terugvaren tezamen 10 (7'/2) minuut. De vervoerwijze en indeeling van dit materieel zijn niet vastgesteld. Prauwen. Hoewel bij overgangen type a en b de aanwezigheid van prauwen ter plaatse niet geheel uitgesloten is, moet daarentegen bij type c de kans, dat een vijand plaatselijk aanwezige rivier vaartuigen tot onze beschikking laat, uiterst gering geacht worden en moet dus het partij trekken daarvan behoudens misschien een enkele hooge uitzondering voor type c naar dz. meening buiten beschouwing blijven. Voor afmetingen, gewichten en capa- 216

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 24