Mocht in de toekomst tot invoering van voorbereid snelvlot- brugmaterieel worden besloten, dan zal men naar dz. meening moeten streven naar vervanging van het bestaande type en meer moeten zoeken in de richting van een uit segmenten bestaande brug, die van één oever uit kan worden aangebracht. Het zal daarbij aanbeveling verdienen het voor geïmproviseerde bruggen bij uitstek geschikte materiaal bamboe (gemakkelijk te bewerken en groot drijfvei mogen) te vervangen door planken van een laag s. g., daar eerstgenoemd materiaal bij veelvu'dig gebruik te snel verwisseld zou moeten worden (scheurvorming, spoedige vermin dering van drijfvermogen). Petroleumblikkenbrug. Bezwaar van dit brugtype is het groote aantal benoodigde goed dicht gesoldeerde petroleumblikken. Voor een brug lang 100 m. zijn b. v. noodig 1440 stuks. De maximum stroomsnelheid, waar bij de brug kan worden geslagen, bedraagt l'/2 rn. per seconde. In den regel zal een reep worden gespannen. Indien de drijvers, elk bestaande uit twintig petroleumblikken in een bamboe raam werk, de liggers en het sesakdek aan den oever gereed liggen, kan een brug lang 50 m. door een sectie pioniers in 2 a 3 uur worden geslagen, een brug lang 100 m. door twee secties in on geveer 4'/2 uur. Vlotbruggen van bamboe. Vlotbruggen van bamboe komen vervolgens door hun groot draagvermogen alsmede door hunne eenvoudige en betrekkelijk snelle wijze van vervaardigen spoedig in aanmerking en kunnen naar gelang van de gekozen draagkracht der drijvers en dekbreedte o. a. worden toegepast voor beladen treinkarren, personenauto's, A bg en A vd (paardentractie). Indien de benoodigde materialen ter plaatse gekapt gereed liggen, kan een vlotbrug lang 50 m. met een dekbreedte van 2.40 m. en geschikt voor A vd door een compagnie pioniersin 7 uur worden geslagen. Voor 100 m. over spanning heeft de compagnie ongeveer 15 uur noodig. De aantal len benoodigde bamboes voor deze bruggen bedragen verschei- denlijk 1000 en 2000. Schraagbruggen. Het ontbreken van bamboe zal in bepaalde gevallen leiden tot het toepassen van schraagbruggen van rondhout of pinang, waarmede een zoo groot draagvermogen kan worden bereikt, dat eventueel met gedeeltelijk ontladen der zwaarste legervoertuigen hierover alle voertuigen tot het leger behoorende zullen kunnen passee- ren. De benoodigde tijdsduur voor een compagnie pioniers voor 222

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 30