het vervaardigen van zulk een 50 (100) m. lange schraagbrug wordt dz. geraamd op 10 (24) uur exclusief het kappen en aanvoe ren der groote hoeveelheid benoodigde materialen. Stroomsnelheden grooter dan 1 m. per seconde vormen al spoedig een bezwaar voor toepassing. Jukbruggen. Deze kunnen worden opgevoerd tot elk voor ons leger noo- dig geacht draagvermogen en vormen daardoor het aangewezen type hulpbrug (zware colonnebrug). Een groote hoeveelheid mate rialen, gereedschappen (heistelling, motorzaag enz.) en geroutineerd personeel is vereischt. De benoodigde tijd wordtmede in ver band met de ongeoefendheid hierin van de pioniers geschat op een veelvoud van dien, noodig voor een schraagbrug der zelfde overspanning, alzoo bij een lengte van 100 m. eenige dagen voor een compagnie. e, Geresumeerd mankeeren bij het veldleger op het oogenblik en zoolang het hiervoren vermelde aanwezige (beperkte) voorbe reide materieel niet is ingedeeld, voorbereide snelle overgangs middelen en voorbereid brugmaterieel^e/zeeZ. Hieruit volgt, dat ons huidige veldleger uitsluitend is aangewezen op geïmproviseerde snelle overgangsmiddelen en bruggen, met de volgende belangrijke moeilijkheden 1. Zijn de benoodigde materialen wel ter plaatse verkrijgbaar? 2. Het verkennen der vindplaatsen, het kappen en verzamelen der materialen kost zeer veel tijd en werkkrachten. 3. Het slaan van bruggen van niet voorbereid materieel ver eischt veel tijd en werkkrachten. Naar dz. meening moet een lichte colonnebrug in enkele uren geslagen kunnen worden, opdat--indien bij invallen der duisternis met den brugslag wordt begonnen nog den zelfden nacht uiterlijk bij dag- aanbreken de troepenmacht erover gepasseerd kan zijn. Indien men echter bij mobilisatie overgaat tot het aan het veld leger toevoegen van het aanwezige (beperkt) voorbereide mate rieel en er in slaagt daarvoor oogenblikkelijk een bruikbare orga nisatie (personeel, transportmiddelen) te improviseeren, wordt de toestand iets gunstiger en wordt beschikt over: 1. ruim 100 m. drijfzakkenbrug of drijfzakken voldoende voor een veertigtal vlotten 2. 100 m. drumvlotbrug 3. een tweetal pontonveren o/instede hiervan een achttal pontons. Voor overige overgangsmiddelen blijft men geheel op impro visatie aangewezen, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat - tenzij voor het kappen en verzamelen der materialen de 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 31