ook eenige reserve aan pioniers kan ontstaan. Doch afgezien van deze eventueele verbetering moet de beschikking over slechts 8 pontons zonder eenige reserve, terwijl deze pontons dezelfde zijn die moeten dienen voor de veren, en een 39-tal dnjfzakkenvlot- ten met door gebruik spoedig terugloopende capaciteit en eveneens zonder reserve, als ten eenenmale onvoldoende worden aange merkt. Wel is waar kan men met eenige moeite en indien de con structie der drumvlotbrug gewijzigd wordt gemakkelijker het drumvlotbrugmaterieel voor veren gebruiken en zoodoende he eerste echelon sneller aan overzetmiddelen voor den G. 1 n en de artillerie helpen, doch dit is de moeilijkheden min of meer ver plaatsen, daar men bij aanvang van den brugslag dit materieel veelal weer zal moeten terugnemen. Na gebruik der drijfzakken voor het overzetten zal ook zeer waarschijnlijk met dit materieel geen drijfzakkenbrug met 100 m. overspanning meer kunnen worden gemaakt. Bij de drumvlotbrug, waarvan slechts rond 100 m. aanwezig is, is voorts bij een enkelen treffer reeds belangrijke stagnatie te verwachten, een risico dat onaanvaardbaar moet worden geacht. Bovenstaande uiteenzettingen resumeerend komt men tot de conclusie, dat ook al wordt het bij de genietroepen aanwezige voorbereide materieel aan het veldleger toegevoegdde overgang over een niet doorwaadbare 100 m. breede rivier als onderdeel van een zich snel verplaatsende actie, zoomede van uit een sinds eenige dagen ingenomen oeveropstelling, niet uitvoerbaar is, wegens onvoldoende voorbereid overzet- en brugmaterieel, zoomede door een onvoldoende hoeveelheid pioniers. Dz. wordt bij een zich snel verplaatsende actie voor het onder havige geval het volgende materieel minstens noodig geacht Voor drie bij voorkeur vier overgangsplaatsen voor elk 12 pontons (waarvan 3 a 4 reserve)voorts vier pontonveren eventueel uit te breiden door gebruikmaking van de overzet- pontons nadat deze gedeeltelijk zijn vrijgekomen. Dit materieel voor het eerste echelon. Voor de volgende hoofdmacht een lichte colonnebrug (bij voor keur pontonmaterieel) voor 100 m. met nog 100 m. als reserve, dit gezamenlijke materieel ook geschikt voor samenstelling van 100 m. zware colonnebrug. Slaan wij na deze conclusies nog een blik op het hiervoren in de Inleiding" neergelegde betoog, dan zij daar thans de warme aanbeveling aan toegevoegd, om t. g. t. wanneer de fondsen voor de landmacht zulks toelaten, een ernstig hiaat aan pioniertechm- sche uitrusting te verhelpen, en daardoor te komen tot een ook op dit gebied volkomen harmonie tusschen organisatie en ver moedelijk operatieplan. 231

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 39