a. het wegennet op beide oevers. Toestand en capaciteit. b. de oevers. Hoogte (inzicht in terrein op anderen oever), steilte, begaanbaarheid buiten de wegen, aanwezigheid ma terialen (globaal). c. de rivier. Breedte, diepte, stroomdraad, stroomsnelheid (in lichtingen van de bevolking), bodemgesteldheid, invloed van eb, vloed, bandjir en irrigatiewerken, windrichting voor even tueel toe te passen rookscherm, morgennevel. d. de voor overgang in aanmerking komende plaatsen met ad vies omtrent keuze daaruit en wijze van overgang. e. benoodigd personeel, voorbereid en geïmproviseerd materieel en hulpkrachten. f. raming van den tijd noodig voor overgang eerste echelon en voor brugslag. g. technische beveiliging der brug. h. vervanging der ponton- of drumvlotbrug door een hulpbrug benoodigd personeel, materialen en tijd. De detailverkenning omvat: a. opmarschwegen voor personeel en materieeltoestand, c. q. uithaalplaatsen, losplaatsen van materieel, gezichtsdekking, verkeersregeling. b. overgangsplaatsenjuiste plaats en aantal met toe te passen materieel, tusschenruimte tusschen pontons, duur van het overzetten, invloed van afdrijven door den stroom, moge lijkheid van verleggen b.v. bij vijandelijk vuur, verbetering van doorwaadbare plaatsen, mogelijke plaatsen voor de pon tonveren en toegangswegen daartoe. c. Inname van de uitgangsopstelling; opstelling van het over te zetten eerste echelon van de volgende troepen en de treinen, aanduiding der opmarschwegenwijze van aan voeren, gereedleggen, maskeeren en te water brengen van het materieel (c. q aanvangslijn)gebruik van pioniers en hulp krachten personeel- en materieelreserve. d. punt van brugslag toegangswegen met eventueele verbetering, breedte, diepte, stroomsnelheid, bodem- en oevergesteldheid ter plaatsehoeveelheid benoodigd drumvlotmaterieel dan wel aantal drijvers of schragen; opslag materieel (eventueel in zijarmen der rivier), maskeeringsmogelijkheid, gelegenheid tot verleggen bij eventueel vijandelijk vuur. c. technische brugbeveiliginginvloed bandjir en drijvende voorwerpen en tegenmaatregelen. In een volgend opstel zal een rivierovergang type c voor een divisie met een aangenomen pioniertechnische uitrusting over een der rivieren op Java nader in beschouwing worden genomen. 233

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 41