bedoelde banen doorloopen een veel hoogere luchtlaag dan die waarvoor de berekeningen gemaakt zijn en kunnen soms zelfs geen culminatiepunt hebben. Voor de banen, die naar boven gericht zijn, zijn de berekeningen voor de luchtdoel-banen ook niet geldig, daar de invloeden geheel anders werken dan bij een baan in de vrije lucht naar een luchtdoel. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijkste, dat bij het schieten in bergachtig terrein, zoodra hoogteverschillen van 100 m. en meer voorkomen, de factor ballistische wind bij berekende vuren niet in rekening gebracht kan en moet worden vanwege de tal rijke niet op te meten en onberekende invloeden. Slechts door schieten zijn de windfactoren te bepalen. De buitenlandsche literatuur vermeldt niets omtrent dit onder werp. De commissie van proefneming in Nederland ondervindt zelfs bij het schieten op het Noordzee-strand vaak onberekenbare invloeden op de baan, die aan de duinenreeks moeten worden toegeschreven. Zij heeft getracht door het schieten zoowel in N. als in Z. richting den invloed van de duinen te bepalen, hetgeen niet mogelijk is gebleken. 254 Bladvulling. Samenwerking infanterie-artillerie. Auf einmal geschieht etwas Graszliches. Von hinten, von wo wir kamen, gurgelt's und orgelt's heran, ein gellender, bellender Krach ein zweiter, dritter, vierter und mitten in unsere dicht gedrangt voranhastenden Massen schmettert's hinein. Heut, wo ich des Grausens genug erlebt hab', um erzahlend ganzen Gene- rationen das Blut zum Erstarren zu bringen heut noch schaudert mir die Haut. denk' ich an diesen Augenblick. An den vielhundertstimmigen Entset- zensschrei, das Schmerzensgeheul aus zwei dutzend Kehlen rings um mich herum, an dies Gurgeln und Stürzen und auseinander spritzen, an die ausge- rissen starrenden Augen der Zusammenbrechenden und der Aufrechtbleibenden an das eigene, versagende, verzagende Herz. Was war geschehen? In derselben Sekunde war mir's sonnenklar. Unsre Artillerie, die nun endlich, nach Herstellung der Brücke, über den Kanal hin- übergekommen war, hatte das Feuer auf die feindliche Infanteriestellung eröffnet, deren Lage ihr jedenfalls genauestens gemeldet war. Denn haarscharf in die englische Linie war die erste Lage Schrapnells eingeschlagennur dasz wir, was uns're Artillerie natürlich nicht ahnen konnte, inzwischen aus eigener Kraft den Feind zum Rückzuge gezwungen nnd vorstriimend über die Höhe hinweg und durch sie der Beobachtung unserer artilleristischen Kameraden entzogen, die feindliche Stellung bereits erreicht- hattten. (Walter, Bloem, Vormarch.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 62