6. EEN EN ANDER OVER VLIEGERKEURINGEN. door J. CHR. HUBACH, Hoofd van den Vliegmedischen Dienst der L. A. Inleiding. Als wij onze gedachten laten gaan over het vliegen als een voor den mensch geheel nieuwe wijze van locomotie, dan kunnen wij daarover de volgende beschouwing geven Geleerd door eeuwenlange ervaring in den struggle for life heeft de mensch zich allengs dergelijke verweermiddelen en bekwaamheden verworven, dat tegenwoordig ook zij, die niet behooren tot de vroeger begenadigde klasse der „fittest", zich merkwaardig goed weten te handhaven in de hun vertrouwd ge worden aardsche omgeving. De perfectionneering van wat men in de aviatiek de „grondorganisatie" zou noemen, heeft dit mo gelijk gemaakt. Nu is sinds luttele jaren de mensch er in geslaagd om zich te verheffen en te verplaatsen boven het oude milieu, waaraan hij zich zóó goed heeft aangepast, dat in de beschaafde landen de gemiddelde menschenleeftijd op ongeveer 55 jaar kan worden gesteld. Populair uitgedrukt heet het dat de mensch het luchtruim heeft veroverd. Wij weten echter, dat die verovering nog maar zeer betrekkelijk is. Dit was trouwens te verwachten. Want hoe zou logischerwijze de mensch zich zoo maar in enkele jaren voor het nieuwe milieu, het luchtruim, meester kunnen maken van een adaptatie, welke hij zich voor zijn „laag-bij-de-grondsche" om geving pas na eeuwen van harde ondervinding heeft verworven? Wij zien in de aviatiek dan ook een herhaling van de oude geschiedenis, nml. dat zooals vroeger slechts de physiek en psy chisch best toegeruste personen zich op aarde in stand konden houden, voorloopig ook maar een betrekkelijk kleine groep men- schen, die van nature zijn toegerust met bijzondere kwaliteiten, zich in het luchtruim zal weten te handhaven. Het zich bewegen in de derde dimensie stelt dergelijk groote en geheel nieuwe eischen aan het aanpassingsvermogen en aan het physiek, dat het boven de capaciteiten van de meesten onzer gaat. De zwaartekracht ligt voortdurend op de loer om den zwakke 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 63