voor zijn vermetelheid te straffen en wij zien in de aviatiek wederom een sprekend voorbeeld van „the survival of the fit test Men zou kunnen zeggen, dat de weinige overgeblevenen van de luchtvaartpioniers veine hebben gehad. Doch hiertegen is aan te voeren, dat de ervaring heeft geleerd dat een groot deel van het menschdom nooit veine heeft en dat hetgeen men veine noemt de resultante is van een complex van geestelijke en lichamelijke factoren, waarvan er bij de zoogenaamde pechvogels één of meerdere ontbreken. Veine en pech zijn voor het grootste deel niets anders dan het al of niet bezitten van „savoir-vivre" in den levensstrijd, waarbij onder savoir-vivre dient te worden ver staan het al dan niet bewust doelmatig reageeren op invloeden van buiten. En dit is weer afhankelijk van de wisselwerking der psychische en physieke capaciteiten in den mensch zelve. Precies zoo eenvoudig als het hierboven staat, is de zaak natuurlijk niet, doch deze kleine philosophische „Abstecher" werd gemaakt met het oog op het volgende Het ontstaan der vliegmedische diensten. In de beginjaren der vliegerij gebeurden er zeer veel ongeluk ken. De vliegers leefden letterlijk bij den dag en werden dan ook door het op sensatie beluste publiek, dat hen na een geslaagde vlucht geestdriftig huldigde, beschouwd als een nieuw en inte ressant soort desperado s, die poogden op glorieuse wijze een eind f" hun leven te maken. Ons, die nu weten wat deze braven hebben gepresteerd, zij het vergund hun nagedachtenis ter dezer plaatse nogmaals te eeren. Toen de oorlog in 1914 uitbrak zagen de diverse legerleidingen al spoedig in, dat het vliegtuig belangrijke diensten kon verrich ten aan het front en derhalve werden in elk land zooveel mogelijk vliegers geworven. Hierbij ging men uit van de meening dat ieder die goedgekeurd was voor den militairen dienst, ook geschikt was voor den vliegdienst, als hij maar over een behoorlijke dosis moed Doch reeds in het eerste oorlogsjaar werden de legercomman- do s gealarmeerd door het geweldige verliescijfer der luchtstrijd- krachten, vooral toen bleek dat slechts een paar procent daarvan te wijten was aan vijandelijke actie. Zoo werden bijv. van de gevallen Engelsche vliegers slechts 2 Jo door den vijand afgeschoten. De overige 98 sneuvelde door vliegongelukken en een groot deel hiervan reeds voordat het front bereikt was. Aanvankelijk zocht men de oorzaak van deze débacle in het slechte vliegtuigmateriaal, doch toen de hierdoor in hun wiek geschoten technische diensten aan de hand van uitgebreide gege vens omtrent de ongelukken konden aantoonen dat 90% der OcoCniKIc*

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 64