„crashes" waren te wijten aan vliegfouten, werd de oorzaak ge zocht in de opleiding. Het bleek echter alras dat een grondiger opleiding het aantal ongevallen niet noemenswaard deed vermin deren en zoo moest men ten slotte wel tot de conclusie komen, dat de fout dan gezocht moest worden bij den man aan het stuur. Zoo leerde men inzien dat het oude standpunt, dat nml. iedere goedgekeurde soldaat zonder meer ook wel geschikt zou zijn voor vlieger, niet houdbaar was en noodgedwongen moest men wel tot de erkenning komen, dat het zich bewegen in de derde dimensie bepaalde capaciteiten vereischt, welke voor geen enkele andere wijze van locomotie noodig zijn en dat, wil de vlieger ten volle kunnen partijtrekken van deze vermogens, hij over meer kwali teiten moet beschikken dan een voor den militairen dienst goed gekeurd corpus en een dosis moed en doodsverachting. Trouwens ook nu nog moeten de bourgeois satisfaits (dergelijke menschen riskeeren zelf nooit ietsdie zich vaak zoo geringschat tend uitlaten over „die vliegers, die altijd wat aparts willen hebben", in hun heart of hearts toch wel toegeven, dat de be stuurder van het jachtvliegtuig, die ons verbaast door zijn meester schap over de lucht-acrobatiek, dat de marine-vliegers, die in stikdonkeren nacht vanuit Soerabaja even een trip rondom Bali maken, dat de piloten van het verkeersvliegtuig, dat alsof het niets bijzonders was vanuit Nederland op Java neerstrijkt, dat die alle toch werkelijk ook wel iets aparts moeten hebben en dat het menschen zijn, die physiek en moreel uitsteken boven de mid delmaat Met de erkenning dat de candidaat-vliegers geselecteerd dienden te worden, werd de grondslag gelegd voor de vliegmedische diensten, die langzamerhand zijn uitgegroeid tot een der hoek- pijlers van het gebouw der aviatiek. Het ontstaan der keuringseischen. In den beginne was de taak der doktoren, die met de vlieger keuringen werden belast, verre van gemakkelijk. Zij werden im mers plotseling geplaatst voor een heele reeks puzzles en moesten, zonder eerst zelf te weten hoe, een geheel nieuwen tak van weten schap, de physiologie van het vliegen, gaan opbouwen. Daarbij kwam nog de handicap, dat het gejaagde tempo der oorlogsjaren weinig tijd liet voor rustig onderzoek. Om bepaalde keuringseischen te kunnen formuleeren moest na tuurlijk eerst kunnen worden beschikt over statistische gegevens. Deze waren er nog niet en dus moest met het verzamelen hiervan worden begonnen. Vooral in Engeland werd dit goed aangepakt. Van iederen candidaat-vlieger werd een uitgebreid keuringsrapport opgesteld. Men wist nog niet op welke afwijkingen speciaal moest wor den gelet en daarom werd de candidaat zoo volledig mogelijk 257

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 65