gekeurd. Tevens zond men aan de commandanten der diverse vliegscholen vragenlijsten, waarop nauwkeurig alle bijzonderhe den moesten worden vermeld, welke de instructeurs bij hun leer lingen opmerkten. Zoo kreeg men bijv. van een aantal leerlingen het rapport dat zij moeilijk konden leeren landen. Als oorzaak daarvan werd een oogafwijking vermoed. Analyse van de keurings boekjes der betrokkenen bracht aan den dag, dat bijna al die leerlingen een afwijking van den normalen stand der oogen hadden. Van een aantal anderen kwam het bericht dat zij niet konden tegen de gevechtsacrobatiek. Het bleek dat die leerlingen bijna alle een abnormaal lagen bloeddruk hadden. Een recent voorbeeld is het volgende in de laatste jaren is het opgevallen, dat er bij de militaire aviatiek, welke door de perfectie van het anti-luchtvaartgeschut wordt verdreven naar al door grootere hoogten, hoe langer zoo meer botsingen voorkomen. Door stelselmatig onderzoek in den onderdrukcaisson (een instal latie, waarin de vliegers kunnen worden onderzocht op het be stand zijn tegen luchtverdunning, dus tegen hoogte) is, o.a. aan schr. dezes, gebleken dat vrij veel personen tengevolge van het zuurstofgebrek op grootere hoogten een dusdanige afwijking van den normalen stand der oogassen krijgen, dat zij de afstanden verkeerd gaan schatten. Soms is die afwijking zoo groot dat er dubbelbeelden gaan optreden (dit in analogie met wat dikwijls bij dronkenschap wordt opgemerkt). Het is begrijpelijk, dat deze per sonen op grootere hoogten gevaarlijk worden en botsingen zullen veroorzaken. Derhalve wordt tegenwoordig h.t.l. bij de keuring op deze afwijking gelet en is het aantal redenen waarom iemand wordt afgekeurd voor leerling-vlieger, weer met één vermeerderd. Dit is niet de schuld van de doktoren, doch van de ontwikkeling der militaire vliegtechniek. (In verband hiermede wordt verwezen naar het artikel„Gevaren van het vliegen met snelle vliegtuigen", in het I. M. T. 1931 No. 9). Bovenstaande voorbeelden werden gegeven om te doen uitko men hoe men langs deductieven en empirischen weg ontdekte welke afwijkingen een vlieger niet mag hebben. Zoo kwamen de keuringseischen vanzelf in de praktijk van het vliegen naar voren. Zij werden niet geformuleerd door de doktoren en zijn niet ge baseerd op losse, theoretische gronden. Bij wijze van spreken hebben de vliegers ze zelf gemaakt. Toen in Engeland (wij noemen in dit artikel telkens Engeland, omdat dit land het eenige is geweest, voor zoover aan schr. be kend, dat hieromtrent uitvoerige gegevens publiceerde) voldoende feiten waren verzameld door middel van bovengenoemde enquêtes en door systematisch onderzoek der nog levende vliegers, kon met groote mate van waarschijnlijkheid worden vastgesteld dat 60 °/o der ongelukken in het eerste oorlogsjaar moest worden toegeschreven aan lichamelijke tekortkomingen der piloten. Nadat 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 66