lo. de instructeurs onnoodig werk verrichten (de vlieginstructie is zeer kostbaar 2o. de leerling door zijn lichamelijke tekortkomingen wordt bloot gesteld aan verhoogd risico 3o. later blijkt dat de „afgelesde" vlieger lichamelijk niet is op gewassen tegen zijn oorlogstaak. Op dit laatste punt worde hier nog eens bijzondere nadruk gelegd. Want er wordt wel eens vergeten dat de militaire piloot een gevechtsvlieger is en dat het niet voldoende is dat hij kan vliegen zonder meer. Hij moet uit zijn machine kunnen halen wat er in zit en om dit te kunnen, moet hij o. a. beschikken over een corpus dat, in alle opzichten goed functionneert en zonder gebreken is. Pas in een vergevorderd stadium der opleiding kan blijken of de leerling al dan niet bestand is tegen het vliegen met de snelle gevechtsmachines. Worden de medische eischen voor leerling vlieger te laag gesteld, dan zullen juist in dit stadium velen afvallen en zijn de aan dezen ten koste gelegde tijd, moeite en geld derhalve verspild. Wij zeggen „derhalve" om de volgende redenen. Onze L. A. heeft maar een kleine formatie. Zij dient daarom hare kracht te zoeken in kwaliteit, zoowel t. o. v. materiaal als van personeel, wil zij zich als luchtmacht kunnen doen gelden. In hare kleine formatie is het ook niet wel mogelijk om er diverse categorieën van vliegers op na te houden, wat dus inhoudt dat onze vliegers allround moeten zijn. En, gezien de samenhang, welke er bestaat tusschen het prestatievermogen der vliegtuigen en de aan de vliegers te stellen lichamelijke eischen, moeten deze laatsten dus voldoen aan de hoogste eischen, nml. aan die voor jachtvlieger, d. w. z. lucht-acrobaat en hoogtevlieger. Uit het vorenstaande volgt dat het een gezonde politiek der L. A. is om de opleiding te stoppen, indien blijkt dat een leer ling niet aan deze eischen voldoet. Want aan zulk een vlieger zou zij, indiende nood aan den man komt, toch niet veel hebben. Er moge hier tevens nog op worden gewezen, dat ook voor de waarnemers deze redeneering geldt. Want aan een waarnemer, die niet tegen „stunten" kan, die op betrekkelijk geringe hoogte al last begint te krijgen van zuurstofgebrek of die te weinig lichaams kracht bezit om met den mitrailleur te manoeuvreeren tegen den druk van den schroefwind in (de moderne verkenner vliegt 300 K.M. per uur!) heeft de L. A. in oorlogstijd ook niets. Wij meenen hiermede te hebben aangetoond, dat met de keurings- eischen niet de hand kan worden gelicht. In de laatste instantie wordt de militaire waarde van een vliegtuig bepaald door de bemanning. Het doel van de speciale keuring voor den vliegdienst is der halve, te voorkomen dat er personen in opleiding worden genomen. 260

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 68