worden. Al kunnen de instructeurs evenmin als de doktoren een definitie van deze eigenschappen geven, toch zullen zij op grond van hun ondervinding al vrij spoedig kunnen constateeren of een leerling „het" heeft of niet en daardoor die personen uit de vlie gerij houden, die er krachtens hun psychische tekortkomingen niet in thuis hooren. Door het standpunt in te nemen, dat de eindbeoordeeling van den leerling-vlieger berust bij den instructeur, hebben de medici wijs beleid getoond. Het beteekende niet een afschuiven van de verantwoordelijkheid, doch een eerlijk bekennen van eigen on bevoegdheid. Hiermede kon de aviatiek slechts gebaat zijn, want door deze erkenning werd bij de selectie der aspirant-vliegers een groep van bekwame, bezonnen en tot oordeelen bevoegde vakmenschen, nml. de instructeurs, ingeschakeld. Uit het bovenstaande volgt vanzelf dat, wil het vraagstuk der selectie van de candidaten nader tot oplossing kunnen komen, nauwe samenwerking tusschen de keurende artsen en de instructeurs noodzakelijk is. „Du choc des opinions jaillira la vérité". Moeten dus de vliegerartsen voorloopig tegenover de bij de candidaten verlangde psychische eischen nog een neutraal stand punt innemen, anders is het met de physieke {lichamelijke) eischen. Hiervóór hebben wij reeds gezien dat in de praktijk van het vliegen geleidelijk naar voren kwam, welke lichamelijke afwij kingen een candidaat niet mag hebben, wil hij zich tot een bruik baar oorlogsvlieger kunnen ontwikkelen. Gevolg van deze ervaring was het ontstaan van een nieuwen tak der geneeskunde, de phy- siologie van het vliegen, welk specialisme nu tot taak heeft het voorkomen van ongelukken en het beschermen van den vlieger. Voortbouwend op de bloedige empirie der eerste jaren, is men langs deductieven en experimenteelen weg langzamerhand geko men tot een reeks van vrij scherp omschreven eischen voor den candidaat-vlieger, welke eischen tegenwoordig internationaal zijn aanvaard. De hieruit ontstane keuringsreglementen zijn natuurlijk nog lang niet ideaal. Doch de praktijk eischt nu eenmaal een vast schema, waarin dan echter niet rekening kan worden gehouden met alle mogelijke individueele afwijkingen, die bij een keuring kunnen worden ge vonden. Hier blijkt weer van hoeveel belang het voor de aviatiek is dat de keurende dokter zelf een vliegopleiding heeft gehad. Want deze kan veel beter dan zijn collega's niet-vlieger beoor- deelen of een bepaalde afwijking, die toevallig niet afzonderlijk in het reglement is vermeld, kan worden toegelaten of niet. Uit eigen ervaring weet schrijver hoe moeilijk de beslissing kan zijn. Zoo komen wij vanzelf terecht bij een zeer netelige kwestie, welke tevens van groot sociaal belang is Door een verplichte keuring worden veel toekomstplannen ver nietigd en wordt aan de afgewezenen dikwijls groote materieele en (of) moreele schade toegebracht. Men wil hen niet hebben 263

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 71