voor de een of andere betrekking en de afkeurig drukt toch bijna altijd het stempel van een zekere minderwaardigheid op den be trokkene. Is in verband met het algemeen belang een bepaalde selectie te billijken, aan den anderen kant zal deze aanleiding geven tot veel onbillijkheden, omdat bij elke keurig een onberekenbare, want subjectieve, factor in het spel komt, nml. de persoonlijkheid van den keurenden arts Een dokter, die wat oppervlakkig onderzoekt, zal dingen over het hoofd zien, welke zijn serieuzer keurende collega zal ont dekken. Het gevolg hiervan is dat bij den eerste er candidaten „doorheenglippen", die bij den laatste zouden zijn gestrand. Het zijn juist de kleine afwijkingen, welke den keurenden arts het meeste hoofdbreken kosten. En naarmate er nauwgezetter wordt onderzocht wast daardoor het aantal problemen dat zich voordoet en wordt voor den dokter de beslissing over al dan niet goedkeuren moeilijker. Een serieuze keuringsarts aanvaardt deze consequenties natuur lijk. Hij doet zijn plicht. Want de overheid moet er op kunnen vertrouwen, datdecon- tröle-maatregelen, welke zij noodig oordeelt, consciëntieus wor den uitgevoerd. Iemand die afgekeurd wordt, ziet dit dikwijls niet zoo in, doch hij diene te bedenken, dat het algemeene belang ten slotte ook zijn persoonlijk belang is. Er zou natuurlijk over deze kwestie nog heel veel te zeggen zijn, doch dit zou te ver voeren. Zij werd hier ter sprake gebracht om te doen uitkomen, dat ook in medische kringen terdege de onvolmaaktheid van het systeem der keuringen (hetwelk des te grooter beteekenis krijgt, naarmate er voor méér betrekkingen een keuring wordt geëischt) wordt gevoeld. Zoo heeft in Sept. '32 Prof. Dr. Hijmans van den Bergh deze aangelegenheid uitvoerig behandeld in zijn rede, gehouden bij het 25-jarig bestaan der Medische Faculteits-Vereeniging te Groningen. Ten slotte nog de opmerking dat voor de militaire keuringen, dus ook voor de vliegerkeuringen, een Commissie van Beroep is ingesteld, nml. de Geneeskundige Hoofdcommissie, bij welke iedere candidaat, die zich bezwaard gevoelt over de beslissing van den keurenden dokter, zijn belangen kan voorbrengen. Hier door wordt aan eventueele bezwaren van het bestaande systeem tegemoetgekomen. In de door de keuringen toegepaste selectie der candidaten is gecomprimeerd al de speciale kennis, welke de medische weten schap zich op aviatisch gebied heeft verworven. Het is dan ook begrijpelijk dat de keuringen, waarbij al die kennis in praktijk wordt gebracht, als regel als het belangrijkste werk van den vliegmedischen dienst worden beschouwd, te meer omdat het resultaat ervan van zoo groote beteekenis is voor de luchtvaart. 264

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 72