Ter illustratie van de wonderlijk snelle ontwikkeling der mili taire vliegtuigen kan hier worden medegedeeld, dat de moderne verkenners, tot welker aanschaffing ook wij t. g. t. zullen moeten overgaan, onze tegenwoordige jagers reeds evenaren in vliegpres tatie. De eischen, welke nu aan de jachtvliegers worden gesteld, zullen dus over eenige jaren ook al moeten worden gesteld aan de bestuurders en de waarnemers van de verkenningsvlieg tuigen. Nu mogen wij nog even terugkomen op de zoo juist geschreven woorden „de vliegers hebben werkelijk iets aparts". Zij hebben nml. dit aparte, dat het menschen zijn met een uitstekend corpus, waarin een zeer gezonde geest woont. Slechts de combinatie van deze twee garandeert een behoorlijk reageeren cp uitwendige in vloeden en dus een voldoende aanpassingsvermogen aan de nieuwe eischen, die het vliegen aan den mensch steltgarandeert dat in dreigend gevaar de vrees hem niet verlamt of zijn gedachten- associaties zoodanig beïnvloedt, dat hij tot onlogische handelingen overgaat. Zoo komen wij vanzelf op een wijze van onderzoek, welke ook nu nog vele aanhangers telt, al zijn het er gelukkig niet meer zoovele als eenige jaren geleden. Toen schr. dezes in 1925 naar Europa werd gezonden om te worden opgeleid tot vliegdokter, was de psychotechniek op het hoogtepunt harer glorie. Zij had het zóó ver gebracht, dat in de oude en nieuwe wereld elke groote industrieele onderneming die zichzelf respecteerde, er een eigen psychotechnisch laboratorium, aan welks hoofd meestal niet een medicus stond, op na hield. Het was dan ook te begrijpen dat het legerbestuur schr. opdroeg om een studie te maken van dezen nieuwen tak der psychologie, waarvan de wonderlijkste resultaten, vooral uit Amerika, werden verhaald. Na 6 maanden op diverse laboratoria in Duitschland gedetacheerd te zijn geweest, was schrijvers indruk van de prac- tische waarde der psychotechnische proeven zoodanig, dat hij zich niet gerechtigd achtte om op grond van de uitkomsten dier tests te beslissen over iemands carrière. Den Inspecteur M.G. D. adviseerde schr. dan ook om er h. 1.1. niet mede te beginnen. Tegenwoordig hoort men niet veel meer van de psychotechniek. Het is een mode-artikel geweest. De particulieren hebben de een na den ander hun laboratoria opgeheven, omdat zij het daaraan bestede geld geen rente zagen opbrengen. Als concerns zooals Philips, Siemens, Krupp zooiets doen, dan kan men er ook van verzekerd zijn dat er in deze nieuwe methode van selectie „something wrong" is. Voor zoover aan schr. bekend is, leeft de psychotechniek dan ook alleen nog in diverse staats- en gemeen telijke laboratoria, waarin de ambtelijke geest is gevaren. Als practisch toepastbare selectie-methode heeft zij afgedaan. Zij wordt dus ook niet gebruikt bij de vliegerkeuringen. 266

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 74