door hun ervaring, welke alleen ten koste van vele dure vlieg uren kon worden verkregen. Zoo komen wij tot het laatste punt van dit artikel en wel De herkeuringen. Uit welbegrepen eigenbelang zal de leiding van een vliegdienst er voor zorgen, dat hare vliegers animo houden in hun riskant vak. Tevens zal zij pogen om hen zoo lang mogelijk in goede conditie te houden, hetwelk zij bereikt door de vliegers onder streng medisch toezicht te stellen, o. a. door hen elke 6 maanden te doen herkeuren. Elke constructie heeft één of meerdere zwakke punten, ook het menschelijk lichaam. De bedoeling van de herkeuringen is om deze punten, welke natuurlijk voor ieder persoon verschillend zijn, tijdig te ontdekken, teneinde maatregelen te kunnen nemen, om deze te herstellen of in ieder geval niet erger te doen worden. Vooral de jongere vliegers (de oudere zijn verstandiger gewor den) hebben nogal eens wat tegen al dat gekeur. Dit is zeer be grijpelijk, omdat zij nog moeten wennen aan de idee van onder voortdurende medische contröle te staan. Gezonde menschen blijven nu eenmaal liever uit de buurt van een dokter. En voor de vliegers speelt de geheime vrees, dat er bij een herkeuring misschien een afwijking gevonden zal worden, waarvan het gevolg een tijdelijk dan wel definitief vliegverbod kan zijn, vaak ook een rol in den tegenzin om weer onderzocht te worden. Wij wil len daarom nog even stipuleeren, welke voordeelen er voor de vliegers verbonden zijn aan de herkeuringen. (Hier zij nog geme moreerd dat de laatste jaren verschillende levensverzekeringmaat schappijen hun verzekerden ook laten herkeuren, wel een bewijs dus, dat de voordeelen van een medische controle langzamer hand in breederen kring worden erkend). In het kort zijn de voordeelen deze 1. Het bekomen van advies, indien blijkt dat de betrokkene in minder goede conditie is dan bij de vorige keuring. 2. Het tijdig geëlimineerd worden uit een bedrijf, dat boven de krachten van den betrokkene blijkt te gaan (we denken hier bijv. aan het zenuwstelsel) of dat volgens de algemeene erva ring een ongunstigen invloed heeft op een beginnende kwaal of ziekte (als voorbeeld noemen wij hier bepaalde vormen van beginnende hardhoorendheid, waarvan bekend is dat zij verergeren door voortdurend verkeeren in sterk lawaai). 3. Het verkrijgen van een behoorlijk inzicht in den eigen ge zondheidstoestand. (Het is merkwaardig zoo weinig de door snee mensch afweet van zijn eigen lichaam; over het algemeen kent men zijn auto, motorfiets of paard veel beter en is er ook zuiniger op 269

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 77