4. De moreele steun, welke verbonden is aan de wetenschap dat „de zaak nog in orde is", wat dus bewijst dat men een stootje velen kan. (Schr. dezes heeft velen zien glunderen bij de mededeeling, dat de laatste keuring beter was dan de voorgaande). Tegenover deze voordeelen staan nadeelen, als men die ten minste zoo wil noemen. Vele menschen kunnen niet tegen een mededeeling dat zij iets mankeeren. Voor dezulken wordt die wetenschap vaak een ob sessie. Gezien echter de gezonde mentaliteit onzer vliegers be hoeven wij niet bang te zijn er neurasthenici van te maken. Dit punt kunnen wij dus voorbijgaan. Maar als een door de vliegers sterk gevoeld nadeel noemen wij hier de door de herkeuringen ontstane kans om plotseling gedwongen te worden het beroep dat men heeft liefgekregen (de aviatiek is een zeer verleidelijke sirene vaarwel te zeggen. Vooral de civiele piloten, die daarbij tevens geheel of gedeeltelijk broodeloos worden, voelen deze zijde van de zoo geprezen medische contröle als een onbillijkheid, omdat in bijna geen enkel ander beroep zulk een risico van „gedwongen afvloeiing" bestaat. Gezien echter den huidigen stand der aviatiek, eischt vooralsnog het persoonlijk belang ber piloten (afgezien nog van het daarmede verbonden publieke belang) een deskundig medisch toezicht. Het hieraan voor de vliegers verbonden risico dienen de betrokken directies te com- penseeren door een behoorlijke positie-regeling met schadeloosstel lingen, pensioen etc. Uit de punten 1 en 2, hierboven genoemd, mogen de vliegers dus beseffen dat de medische contröle in de eerste plaats henzelf voor vele kwade kansen behoedt. Gedachtig aan het spreekwoord „beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald", zullen de meeste vliegers ten slotte toch wel liever in nog validen toestand de aviatiek vaarwel willen zeggen, dan in de vliegerij blijven met verhoogde kans op ongelukken (vide de Amerikaansche statistiek) öf met de kans om vanwege een door het vliegen geprovoceerde of verergerde ziekelijke afwijking blijvend invalide te worden en daardoor misschien ook nog ongeschikt voor andere beroepen. Over het onderwerp „vliegerkeuringen" zou natuurlijk nog heel veel te zeggen zijn. Schr. mocht echter niette uitvoerig en ter dezer plaatse vooral niet al te medisch worden. De opzet van dit artikel was, te bereiken dat het doel van de keuringen en herkeuringen beter wordt begrepen en dat wordt ingezien van hoe groote beteekenis de vliegmedische dienst is voor de luchtvaart in het algemeen en de militaire aviatiek in het bijzonder. Om goed te kunnen functionneeren zal die dienst in zoo nauw mogelijk contact dienen te blijven met de instructeurs en de 270

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 78