281 9. BESPREKING ORGAAN VAN DE N.I.O.V. JAN. 1933. No. De redactie is overgegaan van den kapt. v. d. O. S. J. Slagter op den kapt. v. d. G. S. E. Engles. Inhoud van het Jan. No.: „Het verre Oosten in 1932" I (China), door W. Lucardie. „Nieuwe pensioenen en/of kortingen op oude pensioenen", door B. W. C. Q. Vries, oud-majoor-intendant. Korting op reeds verleende en nog te verleenen pensioenen acht schr. noch urgent noch billijk. De verlichting van den pensioen-last moet worden verkregen door nieuwe pensioenregelingen, welke dan moeten uitgaan van het eenige juiste beginsel, dat alle gepension- neerden, ongeacht het tijdstip, waarop pensioen wordt verleend, wat hun aanspraken betreft, gelijkelijk moeten worden behandeld. „Huldiging van lt. Schummelketel door het garnizoen Breda op 20 Oct. 1932", door S. „De officiersloopbaan," uit de Revue des deux mondes, vertaald door G. R. d'Engelbronner, naar een artikel van Gen. A. Niessel. „Parachute", door Fiedel. Schr. behandelt op populaire wijze de techniek van het parachute-springen, zooals ten onzent toegepast en vertelt op inte ressante en onderhoudende wijze omtrent eigen psychologische gewaarwor dingen vóór, tijdens en na een sprong. „Het operatieplan der Rumenen in 1916", door P. „Moed" (Het individu in de groep). De gebruikelijke rubrieken en een tweetal Maleische toespraken besluiten de aflevering. v. O. 10. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Revue Militaire Suisse. 1932 No. 10. L'armée de mitrailleuses et Ia suppression de l'artillerie. (Lt-col. Ch. A.) Evenals elders kent men in Zwitserland aanhangers van een krachtige artillerie en anderen, die meenen, dat men dit wapen gevoegelijk geheel uit het leger kan bannen. De Zwitsersche kolonel Gertsch, oud div.-comdt, behoort tot de Iaatsten. Na zijn denkbeelden te hebben ontvouwd bij den Conseil fédé- ral en ze vervolgens aan de publieke opinie te hebben onderworpen in zijn brochure „L'erreur des armements actuels", na zich tenslotte te hebben ge wend tot de „Commission des économies" welke pogingen alle tot misluk king waren gedoemd—opent hij thans het offensief opnieuw met een werkje, getiteld: L'armée de mitrailleuses". De schr. is door zijn échecs niet ont moedigd en beweert, dat het idee van het mitrailleur-leger vroeg of laat zal worden verwezenlijkt, ondanks allen tegenstand. Het denkbeeld is ove rigens niet nieuw en werd 10 a 15 jaar geleden in de Ned. vakliteratuur even eens gepropageerd, niet alleen het voorzien van de inf. van een zeer groot aantal mitrs, doch ook het gebruik van de mitrs. als zelfstandig wapen. Een van de belangrijkste verschijnselen van den wereldoorlog is de enorme toename van de vuurkracht, welke eenerzijds heeft geleid tot een buiten ver houding groote toename van het aantal vuurmonden en tot onnutte munitie verspilling, anderzijds tot een sterke toename van het aantal mitrs. in de moderne legers. De redactie had het voorrecht in den Off. van Gez. 2de kl. Dr.P. N. Tissot van Patot een medewerker te vinden, die voortaan in deze rubriek een over zicht zal geven van de voornaamste in de periodieke pers verschenen artikelen op het gebied van den militair geneeskundigen dienst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 89