286 Schr. acht strategische verkenningen met éénzitsjagers slechts uitvoerbaar en dan nog met groot risico bij helderen hemel. Bij gedeeltelijke bewolking acht hij het niet raadzaam en bij gesloten wolkendek onverantwoordelijkDe zuiver offensieve éénzitsjager wordt door het mede te voeren extra gewicht (behalve extra-tanks, ook een serie-camera en radio-install.1) van zijn grootste kracht beroofd, terwijl de aanwezigheid van slechts één vijandelijken jager hem de uitvoering van de opdracht kan beletten. Schr. acht het stelsel alleen aanvaardbaar, indien wordt beschikt over een surplus aan supérieure jagers bemand met uitgezochte en langdurig getrainde jachtvliegers. Lt. Kol. J. van Santen ontkent vorenstaande bezwaren niet doch conclu deert eruit in welke gevallen de eenzitsjager dan wèl voor strategische ver kenningen kan worden aangewezen. „Wanneer bij volkomen of nagenoeg onbewolkten hemel het gebruikmaken van de bewolking voor gedekte nadering is uitgesloten, zal men öf sterke vhegtuigverbanden moeten uitzenden of verrassend moeten optreden met geïsoleerde, zeer snelle vliegtuigen op groote hoogte. Wil men voor dit laat ste het normale verkenningsvliegtuig, nl. het twee persoons-vliegtuig ge bruiken, dan moet het zeer goede qualiteiten hebben, dus een hoog plafond en groote snelheid op groote hoogte. Is een dgl. vliegtuig niet beschikbaar of blijkt het in performance te ver achter bij de vijandelijke vliegtuigen, dan zal men gedwongen kunnen zijn, zijn toevlucht te nemen tot wèl beschikbare een-persoons jachtvliegtuigen, eveneens van hooge performance. Vanzelfsprekend is het hoofdvoorwaarde, dat de te verkennen objecten niet buiten de werkingsfeer van het vliegtuig gelegen zijn en werkelijk „strategische" objecten zijn, d. w. z. dat met foto's, van groote hoogte genomen, moet kunnen worden volstaan. Men denke bv. aan het verkennen van de door den vijand gebezigde opmarschwegen, waarbij het voldoende is vast te leggen, welke wegen zijn bezet met collone's, en de lengte van deze. De samenstelling der colonne's is als tactisch gegeven eerst later van belang. In dgl. gevallen is een automatische camera voldoende, welke in beide gevallen, één- en tweepersoonsvliegtuigen, het best door den vlieger kan worden bediend De waarnemer moet zich bij de uitvoering van deze opdracht beperken tot de meer passieve rol van: dekking in den rug. Hij moet verder de vliegroute controleeren. Zoodra de omstandigheden weder oogverkenning toelaten wordt dit in de eerste plaats de taak van den waarnemer". De Militaire spectator. Oct. 1932. No. 10. Gegevens omtrent de lucht strijdkrachten van verschillende staten bewerkt door lelt. H. A.J. Schouwman. Wij ontleenen aan dit artikel de volgende getallen. a. Frankrijk. Aan den Volkenbond opgegeven personeelssterkte: 42.554 hoofden. (In begrootingsstukken was tot dusverre steeds vermeld een sterkte van rond 33.000.) Materieel: 1. Leger, vliegtuigen in dienst1210 schoolvliegtuigen637 in reservej 31Q id. schoolvliegtuigen164 Totaal 2321 2. Marine, vliegtuigen in dienst62 voor nieuwe schepen20 schoolvliegtuigen27 Totaal 109 Op een radio installatie moet voor den modern ingerichten eenzitsjager toch worden gerekend 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 94