Bij de „Soepit Oerang" is dit juist niét het geval. Zooals de teekening aangeeft, zijn de grootste krachten geconcen treerd in het centrum, ter weerszijden van het borststuk van den kreeft. Hieruit volgt, dat de krachtigste actie ook niet van de beide omvattende vleugels kan uitgaan, doch dat deze uit het centrum moet komen. Initiatief van den opperbevel hebber is uitgesloten in de „Soepit Oerang"-slagordedit tactisch procédé is slechts voor één geval pasklaar gemaakt, namelijk, dat de vijand zich laat verlokken op de demonstree- rende middengroep in front aan te vallen. Gelukt dit niet, dan is de bevelhebber aan handen en voeten gebonden en zal hij vermoedelijk niet in staat zijn de onderdeelen nog tijdig op een ander punt te concentreeren. c. Uit het verhaal lezen wij, dat de frontgroep gelijktijdig met het sluiten van den ring door de omvattende vleugels, naar voren drong. De frontgroep heeft dus de volgende tactische beteekenis: 1. als goed zichtbaar gesteld aanvalsdoel voor den vijand, (demonstratie) Daar de beide vleugelroepen gedekt zijn opgesteld, moet de aanvaller misleid worden door de suggestie te wekken, dat in de frontgroep alle krach ten zijn geconcentreerd. 2. het opvangen van den eersten stoot van den aanstor menden vijand. 3. het uitvoeren van den tegenaanval, in samenwerking met de beide vleugelgroepen. 4. het vormen van de verbinding tusschen de twee omvat tende vleugels. In tegenstelling met de hedendaagsche omvattingsmanoeuvre vormen in de slagorde van den kreeft de beide omvattende vleugels met het centrum één geheel, waardoor de volkomen insluiting van den aanvaller mogelijk wordt. 5. als rechtstreeksche beveiliging en dekking van den vorst. 6. als reserve aan strijdkrachten in de slagorde. Samenvattende kunnen wij deze slagorde als volgt omschrijven een verdedigende gereedstelling, waarvan de tactische opzet wordt beheerscht door de insluiting van den vijand door middel van twee, voorwaarts gedekt opgestelde, omvattende groepen, doch waarbij de hoofdactie door het centrum de frontgroep wordt uitgevoerd. De opvatting, als zoude de beide omvattende vleugels gevoed worden tijdens het gevecht door troepen, welke daartoe aan het centrum zouden worden onttrokken, deelen wij niet. Dit immers zou leiden tot een voortdurende verzwakking van de frontgroep, welke ten slotte als „masse principale" de uiteindelijke beslissing moet bevechten. 316

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 20