dat desgewenscht in militaire uitvoering wordt geleverd. Ingericht voor 6 passagiers, met een werkingssfeer van 4'/2 uur, bereikt het met 2 X 135 PK. Qypsy-motoren een topsnelheid van 208 KM., en een kruissnelheid van 177 KM. Het kan met een motor gestopt verder vliegen evenals de zooeven genoemde monospar. De vliegprestaties dezer met twee lichte motoren uitgeruste toestellen zijn buitengewoon te noemen, en wedijveren met de tot voor kort met de aërodynamisch zooveel gunstiger een-motorige vliegtuigen verkregen resultaten. De verzamelde ervaringen stellen de constructeurs in staat over de constructieve moeilijkheden ver bonden aan den bouw van twee-motorige vliegtuigen heen te stap pen, ter wille van de voordeelen. Voor de naaste komende jaren is voor dit soort vliegtuigen nog een belangrijke opvoering der vliegeigenschappen te verwachten, nu onder de stimulans van den Coupe Deutsch de la Meurthe, welke in Mei a.s. in Frankrijk voor het eerst vervlogen wordt, ook lichte motoren met compressoren worden uitgerust. Aan dezen snelheidswedstrijd mogen slechts deelnemen vliegtuigen met een snelheid van minstens 200 KM., welker motor den cylinderinhoud van 8 liter niet te boven gaat (de inhoud v/d Siddeley Mongoose 150 PK. in gebruik b/d L. A. is 8,85 L.). Het is reeds zeker dat er motoren zullen worden uitgebracht welke met hunne 8 L. de 400 PK. zullen bereiken. Men concludeere uit het bovenstaande niet, dat we verwachten dat een met compressormotoren voorziene DH. 84 voor onze be hoeften geschikt zal blijken. Wel verwachten we dat de ervaring, opgedaan met deze lichte 2-motorige vliegtuigen, bevruchtend zal werken op de constructie van latere 2-motorige vliegtuigen, zoodat in de toekomst voor de voor ons geëigende 2-motorige militaire vliegtuigen, met minder dan 1000 PK. zal kunnen wor den volstaan. Deze verwachting vindt haar steun o. a. in het volgende. De Duitsche constructeur Messerschmidt had in 1932 voor de Internationale Rondvlucht een sportvliegtuig gebouwd voorzien van 150 PK. Argusmotor, dat een topsnelheid bezat van 268 KM., bij een landingssnelheid van 60 KM. Op grond der daarmede op gedane ervaringen heeft hij een 2-motorig verkeersvliegtuig ont worpen, dat voorzien van 2 motoren van 400 PK. een topsnelheid van 360 KM. bereikt en volbelast op een motor door kan vliegen. Het bovenstaande rangschikken wij als symptomen, die een .ogisch uitvloeisel vormen van de opvoering van het snelheids record tot 650 KM. en ons als zoodanig niet teveel verwonderen. Zoo men onze verwachtingen als optimisme wil betitelen, het zij zoo, doch dan bestond er zelden een meer gefundeerd optimisme. De opvoering der snelheidsgrens bij 2-motorige vliegtuigen tot boven de tot voor kort voor 1-motorige gangbare grenzen, heeft ons betrekkelijk bevrijd van de gebondenheid aan dit laatste, en 352

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 56