6. VERPLEGING GEDURENDE SPOORWEGVERVOER. door T. E. J. DE BIE, Kapitein der Infanterie. (met 3 bijlagen). Inleiding. In het I. M. T. van September 1932 troffen wij in het artikel van den kapitein v. d. Gen. Staf J. Slagter „Een en ander met betrekking tot onze Spoorwegen en het militair Spoorwegvervoer" een hoofd stukje aan over „de Verpleging bij Spoorwegvervoer" (Blz. 695). Zeer in het kort wordt hier aangegeven hoe de verpleging der troepen en paarden gedurende het spoorwegvervoer zal plaats hebben. Na lezing hiervan zal menigeen geneigd zijn te conclu- deeren, dat die verpleging een vrij eenvoudige zaak is, die door de betrokken troepencommandanten zonder veel hoofdbreken zal kunnen worden geregeld. Ook in andere geschriften is ons al meermalen opgevallen, dat men de opvatting huldigt, als zoude aan de verpleging bij vervoer per spoor niet zooveel moeilijkheden verbonden zijn. Het thans nog van kracht zijnde reglement „Verpleging van de troepen, gedurende het vervoer per spoor op Java na mobilisatie" o. a. neemt de zaak nogal gemakkelijk op. Het wil ons echter voorkomen, dat de verpleging van een flinke troepenmacht, op oorlogssterkte, die een langdurige reis per spoor heeft te maken, heel wat meer voeten in aarde heeft dan men geneigd is te denken. Het lijkt ons daarom dienstig, eens na te gaan welke moeilijk heden er zooal bij concentratievervoer op het gebied der verple ging te wachten zijn en welke maatregelen noodig zijn om een goede verzorging te verzekeren. Stellen wij allereerst de vraag „Aan welke eischen moet de ver plegingsdienst bij spoorwegvervoer kunnen voldoen Wij dienen bij de beantwoording dezer vraag in de eerste plaats rekening te houden met den duur der reis. Immers de verplegingsmoeilijk- heden nemen toe naarmate de duur van het vervoer langer wordt. Kan gedurende een reis van niet langer dan één dag (omstreeks Ter publicatie ontvangen Nov. 1932. 356

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 60