en de autotrein beschikbaar, terwijl trein 4 bij voorkeur z. s. m. moet worden ontladen en de levensmiddelen enz. ter wille van de overzichtelijkheid soort bij soort moeten worden opgeschuurd. Wij dirigeerden deze treinen naar Modjokerto zijnde dit het aangewezen centrum voor den verplegingsdienst (wordt „eindsta tion A. A."). De divisie komt nu geleidelijk binnen, waarbij de troepen tot en met den avondmaaltijd van den dag van aankomst zijn voor zien. Welke verdere marschen nu ook moeten worden gemaakt, de thans getroffen verplegingsmaatregelen geven voldoende zekerheid, dat de onderdeelen de eerste twee dagen van al het noodige kunnen worden voorzien, terwijl de divisieintendant dan tevens voldoende tijd heeft om, in samenwerking met het B. B. de noodige maatregelen te treffen voor de aanschaffing van brandhout, groenten, vee, gras en padi voor de volgende dagen. In den loop van de eerste twee dagen zal bovendien de A. A. in den rug der troepen in werking kunnen worden gesteld en is alzoo verdere aanvulling eveneens verzekerd. Wij merkten reeds op, dat wij de B. Tn. bij vertrek uit het garnizoen beladen wenschten te zien met het voorgeschreven reserve-rantsoen, hetgeen, vooral voor de bereden wapens, geen vol rantsoen is (hieraan ontbreekt brandhout en hooi). Dit reserve rantsoen blijft tijdens de reis onaangetast, en behoudt bij de concentratiemarschen zijn bestemming als „reserve". Schaftorde. Wij gaan thans over tot de bespreking der schaftorde voor de reis en voor de eerste twee dagen hierna. Het behoeft geen betoog dat het menu gedurende de reis uiterst sober zal moeten worden gehouden. Het bereiden van een maaltijd op een open platten wagen bij een snelheid van 45 Km. p. u. door, voor een groot deel ongeoefend (mobilisatie) personeel, zal geen eenvoudige taak blijken te zijn. Behalve het koken zelf zijn er nog allerlei bijkomstige werkzaamheden te verrichten, zooals het bereiden van bijspijzen, verdeelen v/h vleesch in porties e.d. Een en ander te verrichten in de felle zon, (of bij regen!) in de zeer beperkte ruimte die een Z-wagen, met 2 K. W.'s beladen aan het personeel nog biedt, geven ons de over tuiging dat „koken gedurende de reis" gemakkelijker gezegd is, dan gedaan. Wij moeten ons dus beperken tot spijzen, welke gemakkelijk be- reidbaar zijn, en die uitsluitend in keukenwagens kunnen worden bereid. Toch meenen wij de soberheid niet al te ver te moeten drijven omdat één behoorlijk maal voor troepen die 10 a 15 uren onder zeer onaangename omstandigheden reizen toch geen overdreven 362

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 66