ben 2 rusten van 3/4 uur te Djokja en Madioen. Zij bereiken hun uitlaadplaatsen (Djombang, Modjokerto, Krian of Soerabaja) op een dusdanig tijdstip, dat het gebruik van den avondmaaltijd on derweg niet noodig is (trein 28 komt te 7.12 n. m. binnen). Voor sommige onderdeden (treinen 1 t/m 4 en 21 t/m 25) waar van de laatste (trein 25) te 4.36 n.m. zijn bestemming bereikt, is het bereiden van een maaltijd tijdens de reis zelfs niet noodig. Dit kan na aankomst nog geschieden. De troepen van de treinen 26 t/m 28 gebruiken den, gedurende de reis bereiden, maaltijd direct na aankomst. Voor de overige treinen wordt dit te laat. Derhalve is voor de Ireinen 29, 30, 5, 6, 7, 8 en 9 een eetrust van een uur inge schakeld te Madioen, tusschen 3.36 n.m. en 8.12 n.m. (behalve de rust van 3/4 uur te Djocja). De treinen 10 t/m 17 gaan dien dag niet verder dan Madioen, de treinen 18 t/m 20 niet verder dan Solo. De treinen 10 en 11 gebruiken den avondmaaltijd te Madioen, de treinen 12 t/m 17 te Solo (rust van een uur tusschen 6.36 en 10.24 n.m.), de treinen 18 t/m 20 te Kroja (rust van een uur tus schen 5.12 en 7.24 n.m Enkele onderdeelen die thans hun bestemming nog niet hebben bereikt moeten nu den derden dag hun reis voortzetten. Aangezien de laatste trein zijn bestemming voor 4 n.m. bereikt, behoeven geen eetrusten te worden ingeschakeld. De avondmaaltijd wordt na aankomst op het uitlaadstation bereid en genuttigd. Uit een en ander blijkt, dat de avondmaaltijd niet steeds kan worden verstrekt op het daartoe meest geëigende tijdstip. Hier is echter niets aan te doen, aangezien men bij het samenstellen der graphiek gebonden is aan allerlei vervoer-technische moeilijkhe den. Bij de hier gebruikte schematische graphiek is hiermede geen rekening gehouden. Aangenomen mag dus worden dat in werkelijkheid de omstandigheden voor de verpleging minder gun stig zullen zijn. Voorts blijkt uit het bovenstaande nogmaals duidelijk dat het noodzakelijk is aan het keukenpersoneel duidelijke orders te geven omtrent de plaats waar en tijdstip waarop de avondmaaltijd zal worden verstrekt. II. Thee- en Drinkwatervoorziening. In het oude Reglement: „Verpleging van de troepen gedurende het vervoer per spoor na mobilisatie" vindt men deze in het kort als volgt geregeld Een gevulde veldflesch bij den man, een blik thee in de wagon en aanvulling op daartoe te voren aangewezen stations. De uitvoering is echter ook hier minder eenvoudig den het lijkt. Immers de Stations-commandanten van de voor drinkwater aanvulling aangewezen stations hebben binnen een zeker tijds- 373

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 77