verloop bij opvolging een groot aantal treinen met menschen en paarden van respectievelijk thee en water te voorzien. De water voorziening der paarden zal weinig moeilijkheden veroorzaken, mits een groot aantal tonnen, balies, emmers enz. aanwezig zijn, en niet alles uit één kraantje moet worden gevuld, doch daartoe behoorlijke hydranten of pompen zijn geplaatst. Om echter de menschen in korten tijd van de noodige gekookte thee te voorzien zal meer hoofdbreken kosten. Sommige treinen vervoeren 874 personen36 minuten later komt weer een trein binnen met 874 man enz. Alles moet binnen 2 u. zijn bediend en eenige minuten later moeten de vaten, tonnen, balies enz. wederom op nieuw gevuld zijn, om een volgenden trein te kunnen opvangen. Hadden we stations met een behoorlijke drinkwaterleiding, waar theeverstrekking niet noodig zou zijn, dan zouden, door met de verstrekking van drinkwater te volstaan, heel wat moei lijkheden kunnen worden ondervangen. Hetzelfde geldt, indien geen thee doch gecaporiteerd drinkwater en werd beschikbaar gesteld. Dit zou dan echter onder deskundige leiding moeten geschieden. Intusschen houdt men voorloopig vast aan het gebruik van thee en we zullen zien, dat de beschikbaarstelling hiervan niet zoo eenvoudig is. Allereerst zijn we ook hier gebonden aan de spoorwegsta tions die het vervoer technisch toelaat. Het zullen dus lang niet altijd groote stations kunnen zijn. Daar nu het koken van thee in filterwagens, groote kookketels e.d. op l'/2 uur kan worden gesteld, spreekt het van zelf, dat voor een vlotte be diening van eenige achtereenvolgende treinen een behoorlijke organisatie in het leven moet worden geroepen. Een eenvoudige berekening zal ons doen zien wat er zooal voor noodig is. Nemen we aan dat de troepen bij vertrek een gevulde veldflesch bij zich hebben, en per 20 man een petroleumblik gevuld met thee in den wagen werd meegenomen, dan is dus de voorraad thee op 2 L. per man te stellen. „Ergens" onderweg zal deze voor raad moeten worden aangevuld. Wij stellen die aanvulling op 1 L. per man, zoodat per reisdag in totaal over een kleine 3 L. thee kan worden beschikt. Deze 3 L. zijn bestemd voor +24 uur, omdat het zal voorkomen dat op een overnachtingsstation wel wordt ge kookt, doch geen thee kan worden bereid, daar de filterwagens zijn opgeladen (4 per Z. wagen) en niet bedrijfsklaar zijn. Ander groot kookmateriaal is op een dergelijk station niet beschikbaar, zoodat hier niet op het koken van groote hoeveelheden thee kan worden gerekend, tenzij deze overnachtingsstations tevens zijn aangewezen als thee- en drinkwaterstations (bv. Poerwakarta en Cheribon). Een hoeveelheid thee van 3 L. per 24 uur achten wij zeker niet te veel. Beschouwen wij wederom de graphiek, dan zien wij, dat voor de treinen 5 t/m 17 de totale duur der reis op den eersten dag 9 uren is. Er wordt te Poerwakarta overnacht. De treinen 18, 19 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 78