Bereiding en Verstrekking van Thee. Nemen we aan, dat te Poerwakarta om 1 u. n. m. wordt be gonnen met koken van theedat om 9 uur 's avonds een aan vang wordt gemaakt met het bereiden van de om 11 u. n. m. te verstrekken (laatste) hoeveelheiddat ook 's morgens vóór het vertrek (van 5 11 u.v.m.) nog kan worden gekookt, en dat 2 uur noodig zijn voor bereiding en verstrekking van één „kooksel" dan moet in 9 maal koken (1 u. 3 u. 5 u. 7 u. 9u.n.m., 5 u.v.m. 7 u. 9 u. 11 u. v. m.) 9400 L. thee zijn bereid. Per keer dus 1000 L. Waar hier ook de veldflesch moet worden gevuld, verdient het aanbeveling te koken in filterwagens (met 12 kraantjes), zoodat den Stationscommandant minstens 5 filterwagens, elk a 200 L. ter beschikking moeten worden gesteld. De voorziening verloopt dan echter slechts langzaam. Wil men een vluggere bediening waarborgen, dan zal men den Stationscommandant een dubbel stel dus 10 filterwagens ter beschikking moeten stellen. Opgemerkt wordt dat hier, op een overnachtingsplaats, ruim voldoende tijd is, zoodat men niet aan een bepaald „tempo" van verstrekking is gebonden. Meer moeilijkheden levert de theevoorziening op den tweeden reisdag waar tenslotte een doorloopend vervoer met tusschen- ruimten van 36 minuten plaats heeft. Wij bestemden Madioen als thee- en wateraanvullingstation. Madioen is voor dit doel het meest geëigende station. Wel is waar doet zich bij de treinen 29-30-5-6-7-8 en 9 het bezwaar voor dat Madioen voor deze treinen ook eet-station is. Wij stelden daarom de rust voor deze treinen op 1 u. en 24 minuten, zoodat er voldoende tijd is om zoowel den avondmaaltijd te nuttigen als thee- en drinkwater te verstrekken. Beschouwen wij den gang van zaken op dit station nader, dan zien wij dat de treinen 27 en 28 een rust van 36 minuten hebben. De treinen 29 en 30 en 5 t/m 9 hebben een rust van 1 uur en 24 minuten, doch zij komen binnen met een tusschen- ruimte van 36 minuten en vertrekken ook weer met een tusschen- ruimte van 36 minuten. Het maximum aantal personen dat per trein moet worden voorzien is 874. De aanvulling stellende op 1 L per man is dus rond 900 L. noodig. Men moet hier dus bij opvolging telkens een hoeveelheid thee van maximum 900. L. beschikbaar hebben. Daar in dit geval de verstrekking hiervan vlug moet geschieden laten wij slechts de theeblikken vullen, van waaruit, na voortzet ting der reis de veldflesch kan worden gevuld. Wij stellen ons voor dat de bereiding der thee buiten het emplacement plaats heeft, b. v. op het stationsplein. 900 L. thee kunnen worden bereid in 6 groote kookketels van 168 L. inhoud. Om drie achtereen volgende treinen met 874 man te voorzien, moet, daar de berei ding l'/a a 2 uur duurt, de stationscommandant dus beschikken 376

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 80