385 FRANSCH, DUITSCH of ENGELSCH. Tijd 1 '/4 uur. Een opstel naar keuze uit één der volgende onderwerpen 1. Nederland als luchtvarende natie. Centrale ligging van het moederland verbinding met NED-IND1Ë door de K.L. M. en de K. N. I. L. M. bereikte resultaten verbinding met Australië Neerlands'naam op luchtvaartgebied. 2. De Mandsjoerijsche kwestie. Japan's expansiepolitiek de Japansche belangen in MANDSJOERIJE aanleiding tot den strijdde bemoeiingen van den Volkenbond invloed van de Mandsjoerijsche kwestie op de beteekenis van Japan als groote mogendheid in den Pacific. 3. Het politieleger. Acht gij een politieleger als zoodanig bestaanbaar —kenmerkend ver schil tusschen een politieleger en de politie geschiktheid van het politie leger voor den strijd tegen den B. V. de waarde van het K. N. I. L. voor politioneele doeleinden. MALEISCH. lste vraag; tijd: 1 uur. Vertaling van het Nederlandsch in het Maleisch met latijnsche karakters. Er was een zeer groot rijk in het Noorden en de keizer, die dat land be stuurde, was zeer edel en rechtvaardig in zijn rechtspraakook had hij macht over alle andere vorsten. Niemand was hem gelijk. Daarenboven was zijn naam beroemd door zijn wijsheid en zijn goedertierendheid jegens al zijn onderdanen. Wanneer Zijne Majesteit rust nam van zijn vermoeienissen, ging hij zitten redeneeren met de geleerden. Nu was er in zijn paleis een wijsgeer, met name Kerim, en de keizer was hem zeer genegen en zat zeer dikwijls vertrouwe lijke gesprekken te voeren met dien wijsgeer. Op zekeren dag deed hij aan den wijsgeer een vraag, zeggende „Dit aardsche leven, waarmede zou men dat kunnen vergelijken en wat is het doel ervan?" De wijze gaf niet terstond antwoord daarop en verzocht eerst eenig uitstel. In het eerst verzocht hij den vorst om een dag uitstel, daarna om twee dagen, later weer om een maand lang. Eindelijk maakte de wijsgeer zijn opwachting bij den vorst, terwijl hij hem eerbiedig aansprak met de woorden; „Heer, ik kan de vraag Uwer Majesteit niet beantwoordendeze gaat mijn gering ver stand te boven. Maar vergun mij toch, dat ik navraag ga doen bij lieden, die wijzer zijn dan ik, opdat ik licht daarin verkrijge." 2de vraag; tijd 1 uur. Overzetting van Arabisch handschrift in Latijnsche karakters. Zie bijlage achterin dit nummer. 3de vraag; tijd 1 uur. Overzetting van met latijnsche karakters geschreven Maleisch in Arabisch handschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 89