386 Sriwidjaja. Keradjaan Sriwidjaja ialah Palembang sekarang. Keradjaan itoe soedah lama silam dari moeka boemi ini, jai'toe sebeloem Madjapahit bangoen. Akantetani naman,ai sampai sekarang masih hidoep dalam hati aoak tjoetjoenja. Sriwidjaja ialah seboeah keradjaan jang besar dan masjhoer masa dahoeloe, kekoeasaan- nja sampai-sampai ke Melaka dan Cylon dan Colombo, dan Djawa Baratpoen dibawah pengaroehma djoega. Iboe negerinja ramai dan ma'moer, sebab perhoeboengannja dengan negeri sekelilingnja amat bagoes, jang dipertalikan oleh soengai-soengai besar dan baik dilajari. Didaiam soengai-soengai itoelah oersilang sioer kapal dan perahoe orang Sriwidjaja membawa dagangan kemana- mana atau bermoeat iasjkar oentoek menoendoekkan negeri lain. Djika soengai- soengai itoe tahoe beriwajat, entah berapalah banjaknja kedjadian jang hébat ngeri dan sedih terdjadi disana, teroetama disoengai Moesi jang lebar dan tenang itoe. Soengai jang tenang diatasnja, tetapi deras dibawahnja itoe adalah dahoeloek^r!^ Symb°o1 bagI keradiaan Sriwidjaja jang gilang-gemiiang 8 BESPREKING ORGAAN VAN DE N.I. O. V. FEBR., 1933. De Februari-aflevering bevat de volgende bijdragen. In memoriam aan den onverwacht overleden lsten Luit. der Cav. P.J.f. v.d. Willigen Qatsonides. ,.By de redactie-wisselingeen waardeerend woord van den nieuwen redac- A ,S<-e? voor het door den afgetreden redacteur verrichte werk. Het verre Oosten in 1932", behandelende het Chineesch-Japansche geschil, het'ont staan van de nieuwe republiek Manchukuo en hetgeen zich n. a. v. het conflict afspeelde te Geneve, een artikel, waaraan lezing voor goed begrip van de hui dige internationale spanning wordt aanbevolen. „De uitkeeringen aan de eigen pensioenfondsen" door v. W. De agenda van de van 5 t/m 7 Mei te Bandoeng te houden algemeene jaarvergadering van de N. I. O V met prae- adviezen omtrent „Georganiseerd overlegdoor G. Wielinga, „Het Oefening- systeem van het Legerdoor Posthumus, „Het vraagstuk der gedwongen non-activiviteit voor officieren" door D.J. IV. Hagemann en „Het beheer van het weduwen-en weezenfonds der Europeesche officieren in N.l." door R. O. van Wieken. Deze prae-adviezen t. a. waarvan wij om voor de hand liggende redenen afzien van het vermelden van den inhoud alsmede het „Verslag van de hulpbank der N.l. O. V" over het jaar 1932 vullen het grootste deel van het Februan-No., dat besloten wordt met de gebruikelijke rubrieken. v. O. 9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. La Revue d'Infanterie. Oct. 1932. Combat offensif. L'enfoncement de la ligne Hunding. Prise de ViUers-le-Sec. par le commandant Delmas. Een opstel, dat wij ter lezing warm aanbevelen. De aanval van een baton, gesteund door art. en tanks wordt niet alleen duidelijk en gloedvol beschre ven doch het opstel is ook, uit meer dan één oogpunt beschouwd, een merk waardig document.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 90