392 -er namelijk gebeurd Zoodra de batterijcommandant, die met zijn batterij onmiddellijk achter de voorste compagnie volgde, de eerste schoten vernam, bracht hij met den meesten spoed 2 stukken links en rechts van den marsch- weg in stelling, om op een afstand van 300 M. het vuur op den kerktoren te openen, met het hiervoren genoemde resultaat. Intusschen kwam ook de rest van de batterij in stelling, waarop deze in haar geheel den dorpsrand onder vuur nam, om daarna gedurende een half uur het dorp onder strooi- vuur te leggen, na afloop waarvan de infanterie stormt en dit zonder moeite vermeestert. De batterij legt daarna op en volgt de infanterie verder. ,nsi Door het snel overzien van de situatie, gepaard gaande aan een onmiddellijk â– doeltreffend handelen heeft hier de batterijcommandant ongetwijfeld niet alleen de infanterie voor groote verliezen behoed, doch haar bovendien in staat gesteld binnen zeer kort tijdsbestek het dorp in bezit te krijgen. Intusschen stokte meer noordelijk de infanterie-aanval tegenover het sterk bezette Mesnil. Artilleriesteun wordt gevraagd, waarop een der batterijen van de bij de voorhoede ingedeelde afdeeling artillerie (een batterij vormde de reeds hiervoren genoemde begeleidende artillerie) in galop op een kleine, oostelijk gelegen hoogte in een ongedekte stelling komt. Terwijl deze batterij het vuur op den rand van Mesnil opent, ontwaart de toevallig aanwezig zijnde afdeelings- commandant, dat er bij de brug in den noordrand ernstig wordt gestreden, waarop hij order geeft daarop het vuur te openen. De batterij is juist in de richting gebracht, wanneer de batterijcommandant in den hollen weg een colonne waarneemt, welke in snellen gang naar de brug oprukt. Onmiddel lijk wordt hierop een snelvuur geopnnd van enkele lagen, waarop groote verwarring wordt waargenomen, vallende paarden e. d. Daarna wordt het vuur weer op het oude doel, den dorpsrand, heropend. Intusschen zijn ook de overige batterijen begonnen het vuur op Mesnil te openen, dat spoedig daarop bestormd wordt, terwijl de artillerie haar vuur naar voren verlegt. Zooals reeds werd vermeld stonden de batterijen in ongedekte stellingen, zoodat het zeer vreemd was, dat deze geen artillerievuur ontvingen. De ver klaring hiervan bleek naderhand te liggen in de omstandigheid, dat door de batterij, die enkele lagen in snelvuur afgaf op de oprijdende colonne in ge noemden hollen weg, niet minder dan 36 stukken geschut met vrijwel den geheelen trein, vernietigd waren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 96