393 Wij gelooven ons verder van nader commentaar op dit geval te kunnen onthoudenhet spreekt voor zich zelf. II. De thans te beschrijven voorvallen zijn niet minder interressant en leer zaam. Op den 3en September bevonden zich sterke Fransche troepen als ach terhoede, zeer goed opgesteld in het dal benoorden enten westen van Varennes, van waar zij iedere poging der Duitsche troepen, om het riviertje te over schrijden, wisten te beletten. De Duitschers brengen een afdeeling veldartil lerie in stelling ten zuiden van 8eIair=Fe, van waaruit men echter geen inzicht kon verkrijgen in het terrein ten noorden van Varennes. Een der batterijen van deze afdeeling gaat dan ter begeleiding van den inf. aanval in draf naar voren, passeert de eigen inf. linie en komt zeer vlot in een open opstelling in batterij ten westen van Escompertes=Fe, vanwaar zij op een afstand van 600 M. een zeer werkdadig vuur weet te openen op de vijandelijke inf. en mitrailleurs. SlelLung VARENNES Ook hier leed de batterij geen verliezen, hetgeen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat tot het laatste oogenblik gedekt kon worden op gemarcheerd, waarna zeer snel in stelling werd gekomen en verrassend het vuur werd geopend. Onder bescherming van deze batterij ging de inf. ten aanval over, doch kwam bij den dorpsrand tot staan, tengevolge van hevig vuur uit de huizen. Thans wordt alle beschikbare artillerie aangetrokken, waartoe de afdeeling, welke op de schets is aangegeven west van Monblainville, in galop van stelling veran dert naar de „11. Stellung", (zie schets), ver voor de eigen inf. linie uit. Na een half uur van geconcentreerd vuur op den rand en op het dorp valt Varennes in handen van den aanvaller. Ook dit gevecht geeft een mooi voorbeeld van vlot en geïmproviseerd samenwerken met de infanterie, al zijn de omstandigheden, dat de vuurleiders alles konden waarnemen, uiteraard zeer gunstig geweest. Ook hier leed de Duitsche artillerie geen verliezen, ondanks de open stellingen, hetgeen voor namelijk moet worden toegeschreven, zoowel aan de hiervoren genoemde gun stige omstandigheden, als aan het feit, dat door het zeer snelle en bewuste gezamenlijke optreden der beide wapens de vijand totaal werd verrast. In hoeverre in de toekomst zich dergelijke gelegenheden zullen bieden, valt moeilijk te voorspellen. In ieder geval opent het gebruik van gemotoriseerde

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 97