wat te zien de vijand zorgt ook voor flankbeveiliging dan is het de groote vraag of de resultaten daarvan den bevelhebber zoo tijdig bereiken, dat deze er nog iets aan heeft. Onmogelijk is het niet, maar het is geen systeem, waar we op kunnen bouwen. Bij frontaal optreden zullen dezelfde moeilijkheden worden ondervonden als in Europa er is geen enkele reden om van onze patrouilles in dit opzicht meer te verwachten dan aldaar bereikt werd. Ook daar werden voor die patrouilles uitgezochte commandanten en manschappen aangewezen, terwijl het Indische terrein voor cavalerie toch zeker niet gunstiger is te achten dan de meeste Europeesche terreinen. Ook van Indische cav. zijde werden deze bezwaren gevoeld, getuige b. v. de zinsnede van den ritmeester Colthoff in het W.J.I. '25„Toch gelooven wij, dat men zich van de resultaten, te bereiken door cav. verken, patr. van max. '/2 peloton, niet te groote illusies mag maken". Het artikel van den toenmaligen majoor M. Thomson in het I. M. T. 1927 No. 2 geeft van een zelfde opvatting blijk. De geachte schrijver zegt o. m.„Dat men toch inzie de enorme voordeelen, welke een leger heeft met goede verkenningsorganen". Ook hij verwerpt blijkbaar een verkenning, alleen uitgaande van zwakke patrouilles. Schrijver wenscht tenslotte onder de tegen woordige omstandigheden aan het vlotte Indische eskadron de eereplaats te zien toegewezen in den verkenningsdienst. Immers, zegt S., „proefondervindelijk heeft reeds tientallen van jaren ons Indisch eskadron getoond in onze Indische terreinen door 's vijands mazen te kunnen glippen en zich ongezien naar één van 's vijands flanken te kunnen begeven". Wij betoogden echter reeds, dat de Indische terreinen in geenen deele gunstiger zijn dan de meeste Europeescheer is o. i. dan ook geen enkele reden om aan te nemen dat, wat voor een verken, patr. slechts in zeer gunstige omstandigheden mogelijk zal zijn, aan een eskadron cav. wel zal gelukken. Onze bezwaren tegen het gebruik van verken, patr. gelden a fortiori tegen dat van een eskadron cav., zelfs als het een Indisch eskadron is. Het zal niet ongezien kunnen blijven en het zal niet kunnen vechten, bij gebrek aan kracht. Zijn de omstandigheden inderdaad nog zoo, dat de vorming van een modern verken, detachement onmogelijk is en zoo ja, kan dit niet op de één of andere wijze worden verholpen O. i. bestaat de mogelijkheid van de vorming van een modern verken, detachement, alleen in staat den bevelhebber de verlangde gegevens te verschaffen, wel degelijk. Ook het gewijzigde A.T.V. huldigt blijkbaar een zelfde opvatting. Zoo spreekt punt 29c (2) van een verkenningsdetachement, samengesteld uit verschillende wapens. 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 11