den aanval, de uitdrukking hiervoren gecursiveerd riekt er dan toch sterk naar. In het kort en dat geldt voor elk verband, on verschillig of het groot of klein is, een troepenmacht, die een omvatting uitvoert met de bedoeling den tegenstander te vernieti gen, gaat niet noodeloos schermutselen met een flankdekking, een gevechtsbeveiliging, a.a. Men zet er een deel van zijn macht tegen in, maar kiest met zijn hoofdmacht van huis uit de vrije ruimte. Alleen dan is een zeker succes te verwachten, dan kan het een stoot zijn als een bliksem, in den rug van de tegenpar tij. Wordt de stoot evenwel toegebracht op een te smal front, dan kan de overmacht zich niet doen gelden, dan mist de bevel hebber „de vrijheid van handelen". En zoo was het ook hier. Toch had het doel, zij het dan gedeeltelijk, kunnen worden bereikt, de positie van Von KLUCK was althans verre van be nijdenswaard. Hoe het komt, dat zelfs een gedeeltelijke vernieti ging van zijn Leger is uitgebleven, zullen we hierna zien. Bijzondere oorlogstoestand IVe Duitsche Reserve Korps (IV. R. K.) Cdt. Generaal der Artillerie von GRONAU. Toegevoegd: 4e Cav. div., die op 1 Sept. in het gevecht van Néry de helft van haar artillerie had verloren. IV. R. K. bestaat uit de 7e en de 22e Res. D (reserve divisie). Van 22 Res. D. is een brigade (gen. Lepel) grootendeels nog in BRUSSEL, die als det. Lepel eerst tegen het eind van den slag aan de Ourcq zal kunnen ingrijpen en dus hier niet ter sprake komt. Van die brigade zijn alleen present2 bataljons en 1 mitrailleur compagnie. Voorts telt het heele korps bij elkaar 4 afdeelingen veldartillerie, geen korpsartillerie, geen vliegtuigen. Het korps heeft den nacht 4/5 September doorgebracht in om geving Nanteuil-le-Hauduin en verplaatst zich op 5 September als in schets 2 is aangegeven. De cavalerie-divisie marcheert om 4.30 v. m. naar Silly-le-Long en Ognes, volgt daarna achter- en uitwaarts. Taak van het korps dekking van den rechter vleugel der Duit sche Legers tegen PARIJS. Bekend is van den vijand, dat zich te Dammartin vijandelijke troepen bevinden, vermoedelijk vooruitgeschoven troepen van de veiligheidsbezetting van PARIJS. Bijzondere oorlogstoestand 6e Fransche Leger. Cdt. Generaal MANOURY. 7e Legerkorps. (7 C. A.) 5e Groep reserve divisiën 55 D. R. 56 D. R. brigade Marocaine. Division Algérienne. Cavalerie brigade. 1 vliegtuig. 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 29