Opdracht: zie algemeene oorlogstoestand. Van den vijand is feitelijk niets bekend, alleen dat het 6e Le ger hem gaat verrassen. Men denkt hem ver weg. Het bericht omtrent troepenverzameling Noord van de Marne is verzuimd aan de korp sen bekend te maken. Op 5 September komt een cavaleriebericht binnen, het eenige op dien dag, verzonden om 7.15 v. m. van de hoeve Chaillouet, ten Z. van Penchard, dat het terrein tusschen de Marne en dé lijn St. Mesmes, Villeroy, Neufmontiers, Penchard vrij is van vijand. Het vliegtuig heeft opdracht de omgeving Lizy-sur-Ourcq en Meaux waar te nemen, het zendt evenwel geen berichtendat kon het ook niet, want het was te Varreddes afgeschoten. De generaal Lemaze, commandant van de 5e groep reserve- divisiën, welke groep het verst in O. richting was vooruitgeschoven, was dan ook volkomen gerust omtrent den vijand en zendt om' 12 uur bericht aan het Legercommando, dat de voorposten in de lijn uregy, Pringy, Gesvres, Forfry zijn aangekomen (stippellijn op schets 2). J Hij is evenwel voorbarig, want ze zullen die lijn dien dag niet bereiken, de verrasser zal namelijk zelf worden verrast. Sterkteverhouding. De samenstelling van beide partijen is boven reeds vermeld ik wil de sterkte nog even resumeeren. D. 21 bataljons 24 esk. 77 vuurmonden. Fr. 56 bataljons+19 esk. 288 vuurmonden 1 vliegtuig). De division algérienne is niet inbegrepen, omdat ze op 5 Sept. niet in actie is geweest. Gevechtsterrein. Het gevechtsterrein is een plateau, 110 tot 120 meter hoog en licht golvend. Dwars over het plateau loopt een hoogterug, bestaande uit het Bois des Tillières et de Cuisy, verder de heuvels van Monthijon en Penchard, hoogte 160 tot 200 meter. Deze rug beheerscht het ^erre,n' naar het Westen ziet men tot den omtrek van PARIJS, naar het Oosten tot de Ourcq. Het terrein is beplant met koren, haver en beetwortelen. inkomende berichten, overwegingen en besluit Von Gronau. Om 10 uur worden de nieuwe bivaks bereikt als op schets 2 aangegeven. Het is geen lange marsch geweest, maar dat mag ook wel. Van 17 Augustus tot 4 September heeft het korps 480 km. gemarcheerd, d.i. 27 per dag, de laatste 3 dagen zelfs 90. De troepen gaan zich dan ook heerlijk installeeren. 532

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 30