Juist op dat moment komt er een bericht binnen van 4 C. D., meldend een aanval van een vijandelijke cavalerie-divisie. Dadelijk zendt Von GRONAU 2 detachementen uit, elk van een bataljon en een batterij van 7 Res. D. om de cavalerie te steu nen tegen een dreigende omvatting. Een ervan naar St. Soup- plets, dus op de Z. flank. Ik vermeld dit daarom afzonderlijk, omdat die bewuste batterij straks een woordje gaat meespreken. Nauwelijks is dat detachement op marsch, daar komt 10.45 v. m. een nieuw berichtsterke vijandelijke colonnes waargeno men op den weg van St. Mard naar Montgé. Nu is er geen twijfel meer mogelijk of een ernstige tegenstan der bedreigt de rechterflank van het leger. De cavalerie kan het probleem niet ontwarren, vliegtuigen zijn er niet, en zijn eigen troepenmacht is zwak, mankeert bijna een brigade en alle zware artillerie. Wat te doen Hij voelt welk een zware verantwoorde lijkheid op hem rust. Om 11 uur heeft Von GRONAU beslist. Hij zal aanvallen. Het bevel. Het is waard een oogenblik voor zich zelf te overdenken wat voor bevelen de Generaal nu wel zal geven. Zullen dat uitvoeri ge bevelen zijn Zou hij zijn divisies eerst in den marsch zetten, naderingsmarsch, gereedstelling, aanval en wat voor een aanval zou hij beoogen Zou het een offensieve vorm zijn van een ver tragend gevecht, dus een aanval met demonstratief karakter Verre van daar. Een kloek besluit doet een kloek bevel verwachten en daarin worden we dan ook niet teleurgesteld. In een oogwenk zijn de troepen gealarmeerd. Ordonnansen verschijnenleder gereed tot het gevecht, de vijand verschijnt uit de richting Monthyon. Een kwartier later verlaat een aanvalsbevel zijn verblijf, welk bevel ik hier gaarne overneem in al zijn beknoptheid. BARCY, 5 September 11,15 1. In het bosch Montgé-Cuisy vijandelijke cavalerie, die de onze belet te zien, wat ei gebeurt. Achter het bosch andere infanterie en cavalerie. II 7 Res. D. valt aan in verschillende colonnes over Cuisy- Montgé op St. Mard om den vijand terug te werpen. III. 4 C. D. neemt aan den aanval deel over Marchemoret op Dammartin. IV. 22 Res. D. gereed tusschen Barcy en Monthijon. V. Staf IV R. K. bij 22 Res. D. Von Gronau. 533

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 31