Was in front het geluk met de Duitschers, zij het dan dat de aanval voor Iverny slepende was gebleven, op de flanken zag het er aanvankelijk minder gunstig uit, en dreigde de vijandelijke overmacht al gauw met een omvatting op beide vleugels. Om 1 30 n. m. was er zelfs al een bataljon van 56 D. R in St. Soupplets doorgedrongen, maar kon onder het concentrisch vuur van de cavalerie-divisie nog teruggeworpen worden op het Bois- des-Tillières. Ook W. van St. Pathus naderden sterke vijande lijke afdeelingen. Von Gronau heeft intusschen duidelijk het belang onderkend van het Bois-des-Tillières, hij ziet er zooveel troepen in ver dwijnen en wat verbergt dat bosch nog meer? Bovendien wil hij de samenwerking en het verband handhaven met 4 C. D. Hij acht dan ook spoedig het oogenblik gekomen ook daar krachtig in te grijpen. De hoofdmacht van 7 Res. D. onder gen. von DRESSLER, bestaande uit 10 bataljons en 4 of 5 batterijen, waarvan 2 van 22 Res. D. wordt ingezet tot den aanval op het bosch, waar zich een woest gevecht ontspint en de Fransche 56 D. R. voet voor voet wordt teruggedreven. De verontrustende be richten van 4 C. D. doen evenwel von DRESSLER besluiten, Cuisy niet te passeeren en een deel van zijn krachten tegen St. Soupplets in te zetten. In het Zuiden valt de Brigade marocaine aan en hoewel uit de richting Pringy bevuurd door een batterij van 22 Res. D. en eenige infanterie-eenheden van deze divisie, gelukt het in het Zuiden door te dringen tot Penchard. Een bataljon dringt zelfs op Oost van Penchard en komt daar tegenover 11-22 R. A. Op dat kritieke oogenblik breekt een onstuimige tegenaanval los met de hoofdmacht van 22 Res. D., waarop de Brigade marocaine het hazenpad kiest, tot voor Villeroy en Charny vervolgd door de Duitsche troepen gesteund door 11-22 R.A., die voorwaarts van stelling is veranderd. De tegenaanval kan eerst worden gestuit met opoffering van een bataljon van 55 D. R., waarvan de over blijfselen in Villeroy verzamelen. Ook op Iverny zijn de Franschen nu teruggeslagen, Plessis- l'Evêque wordt met omvatting bedreigd. De toestand wordt hoogst kritiek en de 110e Brigade van 55 D. R. moet terugtrekken. Alle berichten naar achteren en verzoeken om versterking zijn verijdeld door het vijandelijk vuur en eerst om half vier krijgt de cdt. van 55 D R. te Nantouillet kennis van de ernstige gebeur tenissen. Dan wordt de 109e brigade van 55 D. R. ingezet. Daar de 110e te veel gehavend is om nog wat te kunnen beginnen, besluit de Dcd. tot een passage de lignes, maar ze komen niet verder dan de om 2 uur bereikte lijn en het wordt voor Iverny zulk een chaos, dat de aanval onder het vuur van 11-22 R. A. breekt; de nacht brengt eindelijk redding. 537

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 35