Eindtoestand in den avond van 5 September. Hoewel we de gebeurtenissen van het 6e Fransche Leger niet tot het onderwerp van deze studie maken, is het zoo typeerend voor het resultaat van het gevecht, dat wij niet kunnen nalaten aan te geven tot welke maatregelen op den avond van 5 Septem ber dat leger zijn toevlucht moest nemen. De Cdt. van de Div. groep gelast, dat de troepen zich op de thans ingenomen lijnen ter verdediging zullen inrichten, hij zal niet voorwaarts gaan voor het 7e Legerkorps op gelijke hoogte is gekomen. De cavalerie-brigade krijgt 2 afdeelingen korps-artillerie toe gewezen en moet het front naar het Z. verlengen tot de Marne. Wij zien dus, dat deze bevelhebber zoo onder den indruk is gekomen van het geleden échec, dat hij zijn opdracht om op den zesden de Ourcq te overschrijden geheel uit het oog verliest. Von Gronau heeft intusschen kunnen constateeren, dat hij een heel leger tegenover zich heeft en door de bedreiging van zijn N. vleugel geeft hij om 4 u n. m. bevel het offensief niet verder door te zetten en zich ter plaatse te handhaven. Hij voorziet voorden nacht een terugtocht, waartoe hij om half zes het bevel uitgeeft De verslagen vijand zal niet verder worden vervolgd dan de lijn Cuisy-Iverny. Bij het vallen van den nacht zal het reserve korps zich terugtrekken achter de coupure der Thérouanne om zich aan een bedreiging met omvatting uit het N. te onttrekken. De 7e reserve-divisie van St. Soupplets op la Ramée en van Plessis l'Evêque tot W. van Etrepilly. De 22e reserve divisie van de lijn Iverny Penchard naar de lijn Etrepilly-Gué-a-Tresmes. De posities zullen nog in den loop van den nacht worden versterkt. Posten voor veiligheid op de coupure der Thérouanne. 4 C. D.Brégy. Kwartier Korps Cdt.Puisieux. von Gronau. Dit bevel wordt later in zooverre gewijzigd, dat de meest be dreigde, d i. de Noordvleugel, wordt teruggenomen en een stelling wordt verdedigd Puisieux—Etrepilly—Varreddes met 5 bataljons in reserve bij Trocy. Nu kunnen we ons afvragen, wat is het resultaat van het offen sief van 5 September geweest 1. Zijn voldoende gegevens verkregen omtrent den aard der bedreiging op den Westvleugel der Duitsche legers. 2. Is de vijand in de verdediging gedrongen, plaatselijk zelfs tot den terugtocht. 3. Heeft von Gronau zich de noodige ruimte verschaft om zich aan een omvatting te kunnen onttrekken. 538

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 36