Zonder dat offensief was van het resultaat sub. 2 geen sprake geweest en ook het zich onttrekken aan een omvatting was uit gesloten geweest, omdat hij de bruggen van Germigny en Lizy- sur-Ourcq niet kon prijs geven, liggende deze op de terug- tochtslijn van een groot deel van het Ie Duitsche Leger. Hiermee ben ik feitelijk aan het eind van de bespreking van Von Gronau's offensief. Ik wil nog in het kort de gebeurtenissen van den zesden aangeven, zij het dan meer volledigheidshalve. 6 September. Wij zullen ons niet verdiepen in den nachtelijken terugtocht van IV R.K. Natuurlijk ging deze niet zonder wrijvingen, werden b.v. de beide batterijen van 22 R.A., die te gast waren bij 7 Res. D., vergeten, tot ze tegen den morgen bemerkten, dat ze alleen waren. Zoo ging het ook enkele andere onderdeelen. Men kan de verhalen, dat die batterijen in de ochtendschemering op Fran- sche colonnes stootten en in draf door het terrein wegkwamen, gelooven of ook aan nachtelijke fantasie toeschrijven. Zeker is, dat er niet hard werd vervolgd en de Duitsche onderdeelen succes sievelijk allemaal hun nieuwe opstellingen bereikten. Begeven wij ons thans naar het hoofdkwartier van Von KLUCK. Om 12 uur 's nachts komt het bericht binnen, dat IV R. K. op overmachtigen vijand is gestooten en 's nachts teruggaat op de Thérouanne. De legercommandant doet onmiddellijk een voorbereidingsbevel seinenI Leger rechts om, rechts opmarcheeren. Aanval aan de andere zijde van de Ourcq. Treinen vooruit. II L. K. ontvangt opdracht zich te verplaatsen naar de Marne- bruggen bij Lizy-sur-Ourcq en Germigny om IV R.K. te steunen. Cavalerie en artillerie aan het hoofd. Dit is de 3e Artillerie Bri gade, die 's morgens om 9 uur van den zesden met het hoofd de Marne bereikt en om 10 uur met 54 stukken, waarvan 18 zware, Noord van de Marne in stelling staat, om den overgang der infanterie te dekken (N. B.er bevonden zich 1 bataljon te Varreddes, 2 te Etrepilly, het tusschenterrein was nietbezet) Juist om 10 uur verschijnen de Fransche voorhoeden bij Barcy en Marcilly, begroet door de eerste schoten der Duitsche artillerie. Vanaf 10 v. m. neemt de III Div., d. i. de voorste van II L. K., de verdediging over van het front Etrepilly Varreddes. De dag kenmerkt zich door dappere, maar vruchtelooze Fran sche aanvallen. Het geheel open terrein is oorzaak, dat de artil lerie, die den aanval moet steunen, ver achter moet blijven en daardoor haar projectielen herhaaldelijk in de eigen voorste gelederen zendt. Van een massa-werking van de artillerie op het zwaartepunt was geen sprake. Bloedig waren de verliezen. Zoo verloor de 110e brigade van 55 D. R. een derde van haar effectief, waaronder den geheelen staf. 539,

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 37