wisten zich in dezen tijd vrij te makenmeer en meer drongen de liberale ideeën ook door tot de Inheemsche volken, uiteraard het eerst bij die groepen, die het meest contact met het Westen hadden. Engeland wijzigde omstreeks 1830 zijn koloniale politiek in dien zin, dat het zich tot taak stelde den inboorling van India op te voeden tot zelfbestuurhet onderwijs werd in deze kolonie ingevoerd. Langzamerhand ontstond ook hier een vrijheidsbewe ging. Tegen het einde der 19de en het begin der 20ste eeuw waren de gewijzigde denkbeelden doorgedrongen tot nagenoeg alle Oos- tersche volkendit ontwaken duidt men in den regel aan met het Oostersch Reveil. Hoe hadden zich nu de toestanden in Nederlandsch-Indië ont wikkeld De Compagniestijd met zijn monopolies, zijn contingenten en onderbetaalde ambtenaren is bekend genoeg om te vermoeden, dat deze tijd niet veel bijgedragen zal hebben tot een hartelijke verhouding tusschen Westerling en Oosterling. Tegen het einde van haar bestaan trachtte van Hogendorp hierin eenige veran dering te brengenzijn voorstellen tot wijziging der handels politiek t.o.v. de Inlanders leden evenwel in Nederland schipbreuk In 1798 werd de Compagnie opgeheven; haar bezittingen en asten werden door de Bataafsche Republiek overgenomen. Leek net aanvankelijk of hiermede een verandering zou komen in de in Indifi gevolgde richtlijnen, zulks in verband met de in dien tijd in Frankrijk heerschende ideeën (zie boven), al spoedig keerde men terug tot de tactiek door de Compagnie gevolgd. Door den u. (j. Daendels werden zelfs de heerendiensten verzwaard ander zijds trad deze G.G.op tegen de corruptie onder de ambtenaren en verbeterde hij rechtspraak en bestuur, waardoor hij medehielp aan de veranderingen, die tijdens het Engelsch tusschenbestuur door zijn opvolger Raffles zouden worden ingevoerd. Raffles brak geheel en al met de Compagnies-methodenhij voerde het landrente-stelsel in, waarbij den Inlander vrijheid ge laten werd bij het verbouwen van zijn producten, als pachter van den grond moest deze evenwel een bepaald gedeelte van den oogst, hetzij in natura, hetzij in contanten aan het Gouver nement afdragen. Verder ging hij door met het aanbrengen van verbeteringen in bestuur en rechtspraak, bestreed slavernij en cor- ruptie. De opheffing van de gedwongen leveranties en de invoering van het landrente-stelsel hadden niet die gevolgen, die men er- van verwacht had. Hoopte men toch hiermede te bereiken, dat de Inlander, bevrijd van den dwang en door het uitzicht op door hem zelf te behouden winsten geprikkeld zou worden tot een inten sieve bebouwing van zijn gronden, de practijk wees anders uit. De 544

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 42