demisschien, heel misschien zou in een verre toekomst ook de Javaan den blanda nog wel eens aan kunnen In 1911 werd in China de Mandsjoe-dynastie afgezet en China tot een republiek verklaard opnieuw gingen de oogen van den Inlander open, de macht van vorsten en hooge heeren was toch blijkbaar niet zoo groot of het volk kon hen nog wel aan De billijkheid gebiedt ook voordeelen der voortschrijdende ontwikkeling te noemen. Als eerste feit wordt dan in den regel vermeld de actie van R. A. Kartini, de echtgenoote van den toenmaligen regent van Rembang, die reeds in 1904 begon met scholen te stichten, waar aan Inlandsche meisjes zoowel intellectueel als huishoudelijk onderwijs werd gegeven ten einde haar te vormen tot degelijke huisvrouwen. Hierna volgde de stichting van meerdere Inheemsche vereem- gingen, die zich ten doel stelden de behartiging der sociale, economische en cultureele belangen van het volk. Zij zullen hier onder nog nader behandeld worden. Ten slotte werd een groot aantal Inheemsche intellectueelen geschapen, dat nuttig werkzaam kan zijn, en waarvan een groot deel dit dan ook doet, voor de belangen van hun volk. Je be treuren valt dan ook slechts dat een ander deel dezer intellec tueelen de minder ontwikkelden meent te moeten drijven in een richting, die waarschijnlijk voor laatstgenoemde categorie van het Inheemsche volk meer moeilijkheden dan geluk zal brengen. Ontstaan van het verenigingswezen. De veranderde mentaliteit van den Inlander, alsmede de voort schrijdende ontwikkeling deden meerdere Inheemschen de oogen opengaan voor de primitieve wijze waarop hun volk nog leefde; bij verscheidenen deed dit den wensch opkomén voor dit volk nuttig werkzaam te zijn. Behalve de hierboven reeds vermelde actie van R. A. Kartini kwam dit streven ook tot uiting aan de dokter-djawa-school te Batavia, waar in 1908 de vereeniging Boedi Oetomo werd gesticht, die zich ten doel stelde de behartiging van de cultureele en sociaal-economische belangen der Inheemsche bevolking. Te Magelang werd door de Ambonneesche en Menadoneesche militairen in dezen tijd een belangenvereeniging opgericht. Als reactie op het ontstaan van Boedi Oetomo, waardoor buiten het bestuur om nieuwe volksleiders hun invloed op de bevolking uitoefenden, werd door de Regenten op Java gesticht de veree niging Sedijo Moeljo, die zich eveneens de opheffing der bevolking ten doel stelde. c Waren zoowel Boedi Oetomo, de militaire vereeniging, als be- dijo Moeljo vereenigingen van bepaalde groepen van het volk

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 45