587 Oefeningen. Luchtmacht Febr. 1933. Mogelijkheden van aanval en verdediging in den luchtoorlog IV. Majoor Maas waarschuwt tegen de veelal zeer onbetrouwbare en troebele bronnen van inlichting, waaruit gedurende en ook na afloop van luchtma- noeuvres en -oefeningen door een op sensatie beluste dagbladpers en door zekere organen van het radicale en politieke pacifisme wordt geput, waardoor een misleidende en sterk overdreven voorstelling van zaken wordt gegeven. Enkele zeer markante voorbeelden worden genoemd. Behalve bedoelde tendentieuze berichtgeving in pers en periodiek noemt Schr. een tweede reeks van feiten en omstandigheden, waarmede rekening dient te worden gehouden bij de beoordeeling van de ervaringen en resultaten van luchtmanoeuvres, en bespreekt achtereenvolgens a. het bijzondere karakter van luchtmanoeuvres als vredesoefening, b. den scheidsrechterlijken dienst bij luchtmanoeuvres, c. de doelstelling en nevenoogmerken van luchtmanoeuvres. ad a. De vredesoefeningen geven evenals de manoeuvres van leger en vloot slechts een zeer onvolledig beeld van de werkelijkheid. Aanvals- en verdedi gingsmiddelen kunnen slechts op beperkte schaal in werking worden gebracht en al zouden deze in vollen omvang worden gebezigd, dan nog zal het succes zeer problematiek blijven, aangezien door den aanvaller geen enkele vliegtuig bom wordt afgeworpen, door den verdediger geen enkel schot uit zijn afweer- wapens wordt gelost en door de jachtvliegtuigen geen enkel luchtgevecht wordt gevoerd. Bovendien ontbreken de moreele invloeden geheel. ad b. Scheidsrechterlijke beslissingen kunnen gedurende de manoeuvres moeilijk tot uitvoering komen en hebben dus geen onmiddellijken en recht- streekschen invloed op den voortgang der oefeningen, m. a. w. alle ten aanval ingezette vliegtuigen zullen hun operaties ongestoord en zonder acht te slaan op den tegenstand van de verdediging voortzetten, ook al heeft de scheids rechterlijke dienst beslist, dat in werkelijkheid de aanvaller zou zijn terugge slagen. Hierdoor wordt de taak van den scheidsrechterlijken dienst zeer be moeilijkt en is een eindconclusie eerst te trekken uit de vermoedelijke resul taten, welke zijn ontworpen naar aanleiding van alle door aanvaller en verde diger gegeven bevelen en getroffen maatregelen. Duidelijk is, dat hierdoor de onvoldoend ingelichte toeschouwer of beoordeelaar een volkomen verwrongen beeld krijgt van het resultaat der oefeningen en naar buiten de indruk wordt gewekt van onweerstaanbaarheid van den aanval en machteloosheid van de verdediging. ad c. Behalve het zuiver militaire doel, dat met de manoeuvres moet worden bereikt, zooals toetsing van de doeltreffende werking van de toegepaste aanvalswijze en van het gekozen verdedigingsstelsel, technische en tactische oefening van het personeel, enz., kan tevens het oogmerk van de militaire of politieke leiding zijn om aan de manoeuvres een propagandistische strek king te geven, door bijvoorbeeld de publieke opinie wakker te schudden, opdat men zich bewust wordt van de groote bedreiging, die het luchtgevaar brengt, zoodat daardoor actieve medewerking wordt getoond in den opbouw van den civielen luchtbeschermingsdienst dan wel door de noodzakelijkheid aan te toonen, dat de eigen luchtvloot wordt uitgerust met een bepaald aan vals- of verdedigingswapen, enz. In verband hiermede haalt Schr. aan, hetgeen de „Deutsche Wehr" in haar nummer van 23 Oct. 1931 naar aanleiding van bepaalde, in Italië uit de ma noeuvres afgeleide gevolgtrekkingen, schrijft: „Nicht überall wird man die italienische Auffassung teilen. Mit einer Friedensübung kann man schlieszlich alles beweisen, was man beweisen will. Es kommt ganz auf die Anlage der Uebung an. Die Englander und Franzosen wollten ihre diesjarigen Luftmanöver für eine Verstarkung der Abwehreinrichtungen verwerten, die Italiener für eine Verstarkung ihrer Luftrüstung. Der verschiedenartige Zweck erklart auch die verschiedenartigen Manöver-ergebnisse".

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 85