artillerie vuurt, doch dan stelt deze zich eveneens aan ontdekking bloot, zij het dat deze dan inderdaad een kleinen voorsprong in tijd bezit. Ten slotte bespreekt schr. de neiging om waarnemingsposten te bestrijden, hetgeen bedenkelijk wordt geacht. In de eerste plaats omdat een waarnemings post zeer moeilijk te vinden is en ten tweede, omdat de bestrijding zeer veel munitie kost, afgescheiden van het feit, dat waarschijnlijk ieder onderdeel over verschillende waarn. posten de beschikking heeft. Schrijver daarentegen is een voorstander van het bestrijden van de artilleriestellingen zelf onder inzet van veel munitie. Daardoor worden onge twijfeld in vele gevallen de telefoonverbindingen verbroken en de waarnemer vanzelf buiten gevecht gesteld. (Indien eenmaal op afdoende wijze door de radio in de verbinding zal kunnen worden voorzien, zullen de motieven, welke hiervoren werden aangehaald, veel van hare waarde verliezen). Diversen. Pressefiihrung bei Truppenübungen. De Nos. 36 en 39 van het Mil. Wochenblatt behandelen op beknopte wijze het hierboven aangehaalde onder werp. Hoewel deze aangelegenheid feitelijk niet gerangschikt kan worden onder de specifiek militaire onderwerpen, achten wij haar niettemin van der mate belang, dat een korte bespreking van beide artikelen geenszins over bodig voorkomt. Hauptmann Friede zet in het M. W. No. 36 de beteekenis van de pers als volgt uiteen „Welche Bedeutung aber der Presse als Führerin der öffentlichen Mei- „nung bez. der Weckung und Förderung des Wehrgedankens beizumessen „ist, haben gerade die letzten Manöver der 1, 2, 4 Division und der „groszen Oder Uebung im vergangenen Jahre gezeigt. Halt man sich vor „Augen, dasz die bescheidene Zahl der Pressegaste von vielleicht 20 bis „30 Fierren, die unter der Zahl der bis an die Hunderttausende gehenden „Manöverbummler fast verschwindet, einen Leserkreis vertritt der 1 Million „und darüber umfaszt, und der gespannt auf die neuesten Nachrichten „vom Manöverfelde in seinem Leibblatt wartet, dann kann man die Wich- „tichkeit und die Bedeutung einer wohlüberlegten und reibungslos ver- „laufenden Führung dieser 20 30 Gaste ermessen". Schrijver geeft daarna, op grond van zijn ervaringen, verschillende wenken. Van het meeste belang moet wel worden geacht het zeer goed en volledig inlichten van de correspondenten, aan wie een ervaren officier als leider moet worden toegevoegd. Er moet naar worden gestreefd, dat de meest kenmerkende phasen van de manoeuvres worden bijgewoond, terwijl gedurende de gevechtspauzen en op rustdagen de materieele uitrusting in beschouwing kan worden genomen. Ten einde bovendien zorg te dragen, dat persoonlijke indrukken worden verkregen, dient de pers in de gelegenheid te worden gesteld door persoonlijk contact met de troepen verschillende gegevens te verzamelen. Ten zeerste werden de volgende maatregelen van de leiding gewaardeerd. In de eerste plaats het uitgeven van overzichten van het gebeurde gedurende een bepaalde phase. Om dit schema heen weet de correspondent zijn waarnemingen en indrukken te verwerken, zoodat een voor den dagbladlezer smakelijk geheel ontstaat. Ten tweede bleek men het zeer op prijs te stellen, indien door een der officieren van de leiding op gezette tijden een globaal over zicht van den toestand werd gegeven, benevens van het verloop van de oefening. In No. 49 is een redacteur van een der dagbladen, de heer Werner Kilian aan het woord, die zijn aandacht wijdt aan het opsporen van de oorzaken, welke er toe geleid hebben, dat eerst sedert 1930 een betere verhouding tusschen weermacht en pers kon ontstaan. Na verschillende oorzaken te hebben aangegeven, wijst schr. op de noodzakelijkheid van onderlinge waardeering en vertrouwen tusschen weermacht en pers Dit 594

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 92