Voorbeeld 10. Rampspoedige gevolgen bracht het ineenstorten van de 10e Oosten- rijksche cavalerie-divisie met zich mede. Deze divisie was op 25 Augustus 1914 uit den Balkan aangekomen en was op den 26en Augustus, tezamen met de 6e cavalerie-divisie, bij Posadow in ge vecht gewikkeld met deelen van het 5e Russische legerkorps, dat tegen de open rechter flank van het 4e Oostenrijksche leger oprukte. Des avonds ging, na onbeslist gebleven strijd, de 6e cavalerie divisie in Dyniska en de 10e cavalerie-divisie in Tarnoszyn tot legering over, beveiligd door een zich in het Noorden bevindend moerasgebied. Toen den volgenden morgen (27-8-'14) de 10e cavalerie-divisie zich ten Noorden van Tarnoszyn gereed maakte voor den afmarsch, ontving de divisie plotseling uit Noordelijke richting uit de aldaar dicht hangende nevels hevig geweer- en mitrailleurvuur. De divisie-commandant gelastte een frontveran dering, ten einde de troepen aan het vuur te onttrekken. Deze manoeuvre gaf aanleiding tot de catastrofezij ontaardde in een algemeene vlucht. De vier cavalerie-regimenten stoven naar alle zijden uiteenslechts zwakke eenheden namen den strijd met den oprukkenden vijand op en trachtten hem het overschrijden van het moerasgebied te ontzeggen. Het gros van de divisie, nog slechts 1101 ruiters tellende, vloeide ondertusschen tot achter de Solokija op Uhnow terug. De verbanden waren volledig uit elkaar geruktvan één eskadron kwamen slechts een wachtmeester en één huzaar aan, van een ander eskadron 5 ruiters. Zeven eska drons, vermengd met andere onderdeelen, reden naar het Z.W. over Helzec en Tomaszow naar Cieszanow en Zukow. Zelfs de divisie staf was uit elkaar geslagen. De divisie viel voor de verdere actie 613

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 15