verkenningsdetachement in dit geval zoo spoedig mogelijk tegen den vijand kan optreden. Is dus het verkenningsdetachement in onzen gedachtengang het orgaan, dat zoo spoedig mogelijk het contact met den vijand moet opnemen, dan dienen hierin ook alle beschikbare middelen te worden opgenomen, want in dit eerste stadium van den strijd bestaat er bij de andere onderdeelen van het leger geen behoefte aan verkennings- of beveiligingsorganen. Hoe zal nl. het vermoedelijke verloop van den strijd zijn Het verkenningsdetachement dient zoo spoedig mogelijk gesteund te worden door een datachement uit verschillende wapens bestaande, dat opdracht krijgt 's vijands opmarsch te vertragen of den vijand het bezit van een bepaald terreingedeelte te ontzeggen. De opmarsch van dit detachement zal naar alle waarschijnlijk heid niet daadwerkelijk bedreigd kunnen worden door's vijands verkenningsorganen. Waar ook 's vijands landing moge plaats vinden, zijn bewegingsvrijheid is, althans de eerste dagen, zeer beperkt en zal zich niet verder uitstrekken dan het beveiligen van de landingsstrook en het bezetten van de reeds vroeger genoemde belangrijke punten. Men weet dus waar de vijand zich bevindt, men kan zelfs vrij zeker voorspellen wanneer en waar het contact wordt verkregen, verrassingen zijn zoo goed als uitgesloten, de verkenning, hier tevens beveiliging, wordt verricht door het verkenningsdetachement en door andere zich in de na bijheid van de landingsstrook bevindende eigen troepen, zoodat de opmarsch van het detachement verbonden wapens o. i. geen afzonderlijk beveiligingsorgaan noodig heeft. De concentratie der Divisie geschiedt langs verschillende marsch- wegen naar een bepaald concentratiegebied en zal in de meeste gevallen plaats vinden achter het beveiligend scherm, gevormd door de verkenningsafdeeling en het detachement verbonden wapens, door welk scherm, gezien de noodzaak voor den vijand om zijn eigen krachten niet te versnipperen, vermoedelijk weinig of geen vijandelijke horizontale verkenningsorganen zullen heendringen. Bovendien zal de vijand naar alle waarschijnlijkheid weinig of geen cavalerie meebrengen en dus in hoofdzaak langs de wegen kunnen verkennen. Al deze omstandigheden tezamen, alsmede het feit, dat de concentratiemarschen wellicht bij nacht zullen worden uitgevoerd, brengen ons tot de overtuiging dat, gezien onze geringe middelen, het afzonderen van speciale afdeelingen „lichte troepen" als beveili gingsorgaan voor de Divisie en (of) het Detachement Oost-Java niet economisch is. Mochten zich nochtans omstandigheden voordoen waarbij afwijking van dit standpunt gewenscht is (in den oorlog komen nu eenmaal altijd onvoorziene omstandigheden voor), dan ware in ieder geval afzonderlijk te overwegen of het gewenscht is, beveiligingsorganen uit het verkenningsdetachement los te maken. Dit laatste is uit organisatorisch oogpunt bekeken beter dan het 621

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 23