3 paardenhouders, tevens geleiders van de 3 munitiepaarden di.. tezamen 13 man en 16 paarden. Het door ons gedachte k.m.-peloton bestaat, zooals gezegd, uit 3 sectiën, elk a 1 commandant, 2 schutters, 2 helpers en 1 paar- denhouder, tevens geleider van het munitiepaard, d. i. in totaal 18 man en 21 paarden. Dit beteekent dus een uitbreiding van het eskadron van 5 man en 5 paarden, welke uitbreiding echter nog juist binnen de grenzen van de nieuwe formatie valt. Pet sectie kunnen worden medegevoerd 3200 patrn.2) verdeeld als volgt: per schutter 200 patrn., per helper 400 patrn., de paardenhouder 400 patrn. en op het munitiepaard 1600 patrn. Per k. m. wordt dan direct beschikt over 1600 patrn. (volgens R. C. II, punt 122, per k. m. 1700 patrn.). Bij een dergelijke sobere organisatie zou Luitenant Sandberg vermoedelijk ook binnen de grenzen van het mogelijke zijn ge bleven (de Ned. mitr.-ploeg van het peloten telt ook slechts 3 man en 4 paarden); verschil van meening blijft dan alleen bestaan omtrent het al dan niet indeelen der k.m.'s in de pelotons. Wordt de vuurkracht van de cavalerie door de verdubbeling van het aantal k.m.'s reeds belangrijk versterkt, het verkennings detachement heeft, zooals Luitenant Sandberg reeds betoogde, dringend behoefte aan mitrailleurs. Met het door hem voorge stelde mitr.-peloton kunnen wij ons volkomen vereenigen alleen zal in de toekomst wellicht blijken, dat een wapen van 12,7 mm. niet voldoende zal zijn voor het bestrijden van pantserauto s. Ons verkenningsdetachement zal dus bestaan uit Staf met verbindingsafdeeling, 4 eskadrons cavalerie, (elk met 6 k.m.'s), 2 compagnieën wielrijders (elk met 9 k.m.'s), 1 peloton motormitrailleurs (a 3 sectiën van 2 stukken, waarvan 1 sectie tevens voor het bestrijden van pantserauto s), een nader te bepalen aantal pantserauto's. Aan automatische wapens telt het detachement dus 42 k.m.'s en 6 mitrs. (de wapens der pantserauto's niet medegerekend), hetgeen zeer bevredigend genoemd kan worden. V. w. b. de organisatie van het detachement zouden wij nog op de volgende punten willen wijzen 625 Daar de vredesorganisatie van het eskadron 1 man kader te weinig telt voor de door ons voorgestelde organisatie van het k.m.-peloton, moet in vredestijd dan geoefend worden met een peloten van 2 sectien, het geen o. i. geen bezwaar vormt. 2) In feite verminderd met 1 patroon per patroonhouderbak. 3) Dit paard kan ook nog lichte affuiten vervoeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 27