De geachte schrijver geeft een beschouwing over het door hem gedachte optreden van het Veldleger, waaruit hij de wenschelijk- heid en mogelijkheid van concentratie van alle lichte troepen concludeert. Ik moge terzake het volgende opmerken. De door mij voorgestane organisatie is gebaseerd op de nieuwe organisatie van ons veldleger, waarbij we naast de divisie een min of meer los daarvan staand detachement kennen. Dit deta chement moet, wil het waarlijk als zoodanig kunnen optreden, ook over lichte troepen kunnen beschikkenhet door mij ingedeelde eskadron cavalerie met peloton pantserwagens is wei het minimum, dat noodig is om voor eigen beveiliging en verkenning zorg te kunnen dragen. Evenzoo heeft de divisie voor de eigen rechtstreeksche bevei liging minstens 1 eskadron cavalerie met enkele pantserauto's noodig, tenzij het verkenningsdetachement met die taak zou wor den belast, doch, evenmin als dit mijn bedoeling is, kan zulks door luitenant Mojet worden gewenscht. Aldus zou het verken ningsdetachement te veel worden gebonden, waardoor het voor zijn eigenlijke taak minder geschikt zou zijn. Moet bij landing van een vijand op Java het verkenningsde tachement in eerste instantie worden ingezet, zooals schrijver zich dat denkt Wij komen hier op defensieterrein, zoodat wij noodgedwongen slechts een meer algemeene beschouwing kunnen geven. M.i. kan het doel, vaststelling van de opstelling van 'svijands krachten en ontzegging aan hem van de voor ons belangrijke punten, het best bereikt worden door een doelmatige opstelling, vóór de landing, van onze troepen en vervolgens door het inzetten van een daartoe aangewezen detachement, uit alle wapens be staande. In hoeverre het verkenningsdetachement, aangenomen dat dit reeds ter plaatse geconcentreerd is, mede zal worden ingezet, staat m.i. nog lang niet vast. Laten we toch de gevechtskracht van het verkenningsdetache ment, zelfs van het verkenningsdetachement Mojet, niet te hoog aanslaan en laten wij voorts bedenken dat voor dat detachement in een later stadium een belangrijke taak is weggelegd. M.i. zullen we goed doen het detachement, en zeker aanvankelijk, zoo min mogelijk te laten vechten. Het detachement zoeke het gevecht niet, het aanvaarde het slechts waar de opdracht het bepaaldelijk vereischt. Aangenomen dat de omstandigheden meebrengen dat het ver kenningsdetachement dadelijk wordt ingezet, d.w.z. voorafgaand aan of gelijk met een uit alle wapens bestaand detachement, dan zal het verkenningsdetachement in de eerste plaats optreden ten 628

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 30